Před 660 lety byl Karel IV. v milánské kapli korunován králem Lombardie

Před 660 lety se český král Karel IV. vydal na cestu do Říma, kde ho papež korunoval císařem Svaté říše římské. Ještě předtím, v lednu 1355 se v Miláně stal i lombardským králem. A právě tuto historickou událost si Češi i Italové připomněli v areálu milánské baziliky sv. Ambrože. Tedy přesně v místech, kde ‚největší Čech‘ Karel IV. korunu slavnostně přijal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kaple svatého Zikmunda v Miláně, kde byl Karel IV. korunován králem Lombardie | Foto: Robert Mikoláš

Zvony věže baziliky sv. Ambrože, tedy patrona Milána, se rozléhají nad centrem někdejšího královského města, podobně jako před 660 lety.

Tehdy po dlažbě románského kostela kráčel i římsko-německý a český král Karel IV. Lombardskou korunu ale přijal v sousední, mnohem menší kapli.

„Nacházíme se v kapli sv. Zikmunda stojící v sousedství baziliky sv. Ambrože, kde byli králové vždy korunováni. Proč si ale Karel IV. vybral tento menší a skromnější svatostánek? Přál si to proto, že z Francie do Prahy přivezl ostatky tohoto světce, tedy sv. Zikmunda. A pak i jeho syn se jmenoval Zikmund,“ vysvětluje Carlo Capponi z milánské arcidiecéze.

Přehrát

00:00 / 00:00

V lednu roku 1355 přijal Karel IV. železnou korunu krále Lombardie. V Miláně natáčel reportér Robert Mikoláš

Před oltářem je zcela výjimečně vystavena kopie koruny, kterou byl Karel IV. v lednu 1355 v Miláně korunován:

„Tady vidíme třicet let starou kopii železné koruny. A železné proto, že je do ní vložen železný pásek považovaný za hřeb z Kristova kříže. Samotný originál pocházející z 2. poloviny 9. století je ale jinak zlatý a zdobí ho emaily a drahokamy,“ ukazuje Carlo Capponi.

Vystavená kopie lombardské koruny | Foto: Robert Mikoláš

Obě koruny jsou dnes uloženy v Monze, kopii proto do Milána přivezl zdejší český honorární konzul právě jen u příležitosti vzpomínkové akce.

„Je tu vystavena jen dnes. Jen díky konferenci pořádané na počest Karla IV., aby si kopii železné koruny mohli její účastníci – Češi i Italové – prohlédnout,“ vysvětluje Giorgio Aletti, zatímco kolem cvakají spouště fotoaparátů i mobilních telefonů.

Kaple svatého Zikmunda v Miláně, kde byl Karel IV. korunován králem Lombardie | Foto: Robert Mikoláš

Všichni si chtějí prohlédnout korunu, která díky Karlu IV. přinesla do zdejších končin relativní klid, jak potvrzuje profesor Andrea Dallanoce:

„Nejdůležitější bylo, že zajistil politickou stabilitu, že nedocházelo k dalším krizím mezi Milánem a ostatními městy. A podobné to bylo i v případě samotného papežského stolce.“

V bazilice sv. Ambrože mezitím začala mše, která se v tomto kostele pravidelně sloužila i v dobách vlády Karla IV., panovníka, na kterého mnozí nejen v České republice, ale také Itálii dodnes vzpomínají.

Bazilika svatého Ambrože v Miláně | Foto: Robert Mikoláš

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme