Během obřadu obdržel Karel II. nový státní meč. Původní, který v roce 1507 daroval Skotům papež Julius II., je velmi křehký a nemohl se při obřadu použít.
Na koncertě zazpívali Lionel Richi, Katy Perry, Andrea Bocelli nebo skupina Take That. Některá vystoupení doprovázela světelná show pomocí dronů. Vystoupení na místě sledovalo na 20 tisíc lidí.
Policie údajně jednala poté, co obdržela informace, že protestující proti monarchii jsou odhodláni narušit korunovační průvod. Celkem policisté během dne zadrželi 52 lidí.
Na okamžik, kdy král s královnou projeli Londýnem do Buckinghamského paláce, čekaly v ulicích davy lidí. Mezi masou lidí se nachází i skupinku českých turistů v červených pláštěnkách.
Novinář Ivan Kytka z Londýna dodává, že je korunovace tak trochu pokračování římské tradice rozdávat lidu chléb a hry. „Je to takový únik od běžných starostí všedního dne,“ tvrdí.
Monarchii považují za nedemokratickou a netransparentní instituci a akce jako je korunovace Karla III. za plýtvání veřejnými prostředky. Po smrti Alžběty II. cítí šanci získat ve společnosti podporu.
Kuřecí salát je tradiční britskou pochoutkou, poprvé byl připraven v roce 1953 při příležitosti korunovace královny Alžběty II. a dopracoval to až tak daleko, že se běžně nabízí v restauracích.
Arcibiskup z Canterbury položil po pomazání na hlavu Karla III. korunu svatého Eduarda, kterou potěžká pouze jednou za život, a to při korunovaci. Poté zvolal: „Bůh ochraňuj krále!“.
Slaný koláč se špenátem, fazolemi a sýrem bude korunovační pokrm britského krále Karla III. Původně quiche pochází z Francie. A některým Francouzům se teď nelíbí korunovační verze tohoto pokrmu.
Princova žena Meghan v Londýně nebude, což se zdůvodňuje tak, že zůstane v Kalifornii s oběma jejich dětmi, protože právě 6. května má čtvrté narozeniny jejich syn Archie.
„Je to obrovské plýtvání veřejnými prostředky“, řekla BBC porodní asistentka Oli. Míní, že monarchie je zastaralá instituce, která by měla být zrušena.“
„Obliba monarchie v posledních letech dramaticky klesá. Stále více a více lidem je jasné, jak je královská rodina na hony vzdálena životu běžných lidí,“ soudí britský republikánský politik.
Bezpečnostní síly se na největší ceremoniální akci v britské metropoli za posledních 70 let připravovaly měsíce. Bezpečnost musí zajistit zhruba stovce hlav států i obrovským davům přihlížejících.
Na okamžik, kdy královnu Alžbětu II. skutečně vystřídá na dědičném trůnu, čekal Karel III. přes 70 let. Stal se tak nejdéle čekajícím nástupcem v britských dějinách.
Už jen dny zbývají do jedné z největších událostí tohoto desetiletí - v sobotu 6. května proběhne dlouho plánovaná korunovace nového britského krále Karla III. Jak bude vypadat? Kdo je mezi pozvanými?
Na hlavní „hvězdu“ korunovačního banketu se čekalo až do oznámení britské královské rodiny – oficiálním pokrmem bude lehký korunovační quiche se sýrovou a špenátově-bylinkovou náplní.
Korunovační trůn bude mít od sedákem kamenný kvádr. Na kusu pískovce na pohled nic není, přesto je to jedna z nejuctívanějších památek v Británii. Korunovační kámen skotských králů, Kámen osudu.
Karel III. bude oficiálně korunován v londýnském Westminsterském opatství 6. května na ceremonii, které se účastní se více než 2000 oficiálních hostů včetně hlav států z celého světa.
Devítiletý princ George, králův nejstarší vnuk, bude jedním ze čtyř pážat, která budou při korunovaci doprovázet krále. Camilla bude mít také čtyři pážata, jejichž úkolem je nést korunovační šaty.
Pokud se mají rozeznít opravdu všechny kostelní zvony ve Spojeném království, je třeba ještě nabrat mnoho lidí a nyní už nezbývá dostatek času na to, aby byli vyškoleni během jednoho měsíce.