korunovace

|Robert Mikoláš |Historie

Od korunovace Karla IV. římským císařem uplynulo 660 let

Český král Karel IV. se před 660 lety stal římským císařem. Slavnostního obřadu se v bazilice sv. Petra zúčastnila i jeho manželka, Anna Svídnická. Karel IV. však podle dohody s papežem tehdy mohl strávit v Římě jen jeden den, přesto si český král nenechal právě o Velikonocích ujít příležitost prohlédnout si nejznámější křesťanské památky a do Říma vešel v přestrojení.

|Robert Mikoláš |Historie

Před 660 lety byl Karel IV. v milánské kapli korunován králem Lombardie

Před 660 lety se český král Karel IV. vydal na cestu do Říma, kde ho papež korunoval císařem Svaté říše římské. Ještě předtím, v lednu 1355 se v Miláně stal i lombardským králem. A právě tuto historickou událost si Češi i Italové připomněli v areálu milánské baziliky sv. Ambrože. Tedy přesně v místech, kde ‚největší Čech‘ Karel IV. korunu slavnostně přijal.

|Ľubica Zlochová, Jan Prokeš, Ondřej Himmer, Pavlína Nečásková, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Felipe VI. se stal novým španělským králem. Chci naslouchat lidem, řekl

Nový španělský král Felipe VI. složil před oběma komorami parlamentu slavnostní přísahu na ústavu země a poté byl prezidentem Kongresu Jesusem Posadou formálně prohlášen hlavou státu. Následně pronesl první projev v čele monarchie. Po přesunu ulicemi Madridu pozdravil nový panovník lid z balkonu královského paláce na Plaza de Oriente. Ceremonii zakončí recepce pro státníky a zahraniční představitele.

|Martin Drtina, Jaroslav Doleček |Zprávy z domova

Věřící slaví výročí korunovace sošky Pražského Jezulátka

První květnový víkend každoročně patří slavnosti korunovace sošky Pražského Jezulátka. Náštěvníci kostela Panny Marie vítězné v Praze si tak sošku budou moci prohlédnout vystavenou v presbytáři, tedy z mnohem větší blízkosti než obvykle. Součástí ceremoniálu bude v osmnáct hodin průvod s kopií sošky do farního kostela sv. Tomáše a poté zpět do poutního kostela v Karmelitské ulici.