Před sto lety umírali v 1. světové válce Češi i na Dálném východě

Čeští námořníci umírali za císaře pána i na Dálném východě. Po vypuknutí 1. světové války v roce 1914 se plavili na rakousko-uherské lodi až do Čching-taa, které v roce 1898 získalo Německo od Číny na 99 let, podobně jako třeba Britové část Hongkongu. A právě zájmy velmocí byly příčinou bojů o Čching-tao a přinesly i smrt českým vojákům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Litografie znázorňující boje Němců a Japonců o město Čching tao

Litografie znázorňující boje Němců a Japonců o město Čching tao | Foto: public domain, Shobido & Co., Tokyo

Příchod Nového roku 1914 oslavovali němečtí obyvatelé Čching-taa stejně jako v předchozích letech zejména ve dvou nejpopulárnějších podnicích, v Čching-tau stojícím téměř na břehu Žlutého moře a v Námořnickém klubu. Přesto napětí kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci už bylo cítit ve vzduchu. A v polovině roku už bylo jasné, že Japonsko chce celý poloostrov obsadit i za použití síly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští námořníci umírali za císaře pána i na Dálném Východě. O tématu natáčel Robert Mikoláš

I proto se Němci připravovali na obranu a jednali o pomoci se svým spojencem, Rakousko-Uherskem. Výsledkem bylo vyslání křižníku Kaiserin Elisabeth, na kterém sloužilo i deset námořníků z Čech. Mezi nimi i mladík z pražských Nuslí Rudolf Egelsaher.

„Při odvodu v 18 letech se přihlásil k námořnictvu. To v rámci rakousko-uherské armády nebyl tak veliký problém. Narukoval do jadranského přístavu Pula. Tam byla rakousko-uherská námořnická škola. Zde nastoupil nejdříve na cvičnou loď, potom na loď Kaiserin Elisabeth,“ řekl ČRo ještě za svého života Rudolfův prasynovec Slavomil Hubálek, jehož rodina dodnes uchovává dopisy, které z Čching-taa přišly. A Rudolf Egelsaher v nich prý neskrýval obavy z vypuknutí bojů.

„Pravděpodobně tušil, že se schyluje k nějaké bitvě, ve které může padnout. Píše, že jsou všichni připraveni padnout v boji za císaře a krále, za svou drahou vlast. Své sestře, mojí babičce, odkazuje péči o jejich společné rodiče,“ vzpomínal Slavomil Hubálek.

Pohled na město Čching tao | Foto: Bundesarchiv, Bild 137-021635 / unbekannt / CC-BY-SA 3.0

Japonci spolu s Brity oblehli Čching-tao 25. srpna, osud česko-rakouské posádky se pak začal naplňovat na přelomu října a listopadu, kdy japonští vojáci pokračovali v útocích.

Z Vídně tehdy dorazil rozkaz loď Kaiserin Elisabeth potopit, což se 2. listopadu stalo. Osud obránců se naplnil 7. listopadu 1914, kdy se německý guvernér vzdal.

Rudolf Egelsaher během posledních bojů padl, o jeho smrti se však rodina dozvěděla až dva roky po vyhlášení samostatného Československa.

„Až v roce 1920 přes Spojené státy přivezli legionáři, kteří se vraceli přes Vladivostok, jeho lodní pytel s tím, že padnul na konci roku 1914 při bojích v Čching-tao,“ dodal Slavomil Hubálek.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme