Kuny skalní jsou letos na Plzeňsku hodně aktivní. Poškodily desítky aut

Ráno přijdete k autu, oškrabete námrazu, sednete za volant a vzápětí řešíte, jak se dostat do servisu, protože motor ani neškytne. Příčin může být spousta, ale letos v zimě je velmi často viníkem kuna skalní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kuna lesní

kuna lesní

Mrštná lasicovitá šelmička, která se naučila žít s lidmi ve městech v mrazivém počasí, vyhledává teplé motory aut. Ale přenocování jí nestačí. Rovnou si také pochutná na kabelech nebo protihlukové výplni kapoty. V Plzni kvůli tomu mířily v uplynulých dnech do autoservisů desítky řidičů.

Jedním z nich byl také Miloš Grössl, řidič firemního auta, který ten den musel od služební cesty upustit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o škodách zůsobených kunami připravila Jana Kosová

„Kuna sežrala veškerou elektrokabeláž, a auto tím pádem bylo zralé na odtah.“

Navíc oprava takto poškozeného auta není zrovna levná, jak potvrzuje Marek Miler z jednoho z plzeňských autoservisů.

“Pohybujeme se tam řádově od pár stovek k několika tisícům.“

Jak na kunu? To je otázka. Zabít ji nelze, protože odlov musí probíhat podle zákona o myslivosti. A hlavně by to podle Karla Makoně ze Záchranné stanice živočichů v Plzni nic neřešilo:

Kuna lesní | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Dani Kropivnik

„Jejich opravdu plné město. A likvidace jedné kuny nic neřeší.“

Mezi lidmi koluje spousta v uvozovkách zaručených receptů, jak kunu od návštěvy auta odradit. Podle Karla Makoně ale většinou nefungují.

Kuna se živí především hlodavci a dalšími drobnými savci, drůbeží a vajíčky a také ovocem. Mívá dvě až pět slepých mláďat. Pohlavně dospívají ve dvou letech.

„Nemám s tím příliš dobrou zkušenost. A metody, jako lví trus, lidské vlasy, hrající rádio – to je vždy případ od případu.“

Například Monika Novotná z Plzně, které kuny ohlodaly motory už ve dvou autech, nedá na vlasy a chlupy dopustit.

„Do silonky jsme dali chlupy z našeho psa, přidali vlasy z kartáče a fungovalo to.“

Kuna lesní | Foto: Archiv Českého rozhlasu

A co radí odborník Marek Miler? „Inkriminovaná místa ostříkat, omýt proudem vody a po vysušení aplikovat nános chemického prostředku, který je třeba obnovovat.“

Ochránci zvířat mají ale ještě jednu poměrně osvědčenou metodu - kunám nevodí tuhý podpalovač. Ale v tomhle případě hrozí nebezpečí, že ho zapomenete z motoru před jízdou vyndat.

„Těžko říci, co to v motorovém prostoru způsobí, třeba blízko výfukového prostoru. Nebyl bych pro to,“ říká Marek Miler, který zároveň připomněl nedávný případ německého penzisty, kterému shořelo auto u Plané na Tachovsku. Ucpal všechny otvory starými hadry, na které pak zapomněl, a ty za jízdy vzplály.

V Plzni můžete kuny potkat de facto všude, a to hlavně ve večerních a nočních hodinách. Pobíhají po centru města i po sídlištích. A rozdíl mezi novými a starými auty nedělají.

Milan Kopp, Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme