Pražská zoo se může znovu radovat, matka uhynulého Tatua je opět březí

Pražská zoologická zahrada přišla s dobrou zprávou. Devatenáctiletá gorila Kijivu, matka tragicky uhynulého Tatua, je opět březí. Zahrada spolu s tímto oznámením zároveň dementovala zprávy, podle kterých měla být těhotná také ve Španělsku žijící gorila Moja. Že Moja dosud nezabřezla, zoo prý znovu potvrdil hlavní veterinář cabárcenské zoo Santiago Borragán.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kijivu | Foto: Khalil Baalbaki

„Abychom předešli dalším spekulacím, sdělujeme, že na rozdíl od Moji je znovu březí její matka, devatenáctiletá Kijivu. Předpokládáme, že porodit by mohla na sklonku tohoto roku,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Gorilí samici teď žádný speciální režim nečeká. Podle Bobka by jí jakákoli změna mohla způsobit jen nežádoucí stres.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek ve večerním proudu Radiožurnálu

Kijivu porodila už tři gorilí mláďata, druhorozený Tatu ale v pátek nešťastnou náhodou uhynul, když si zamotal hlavu do lan. Vše se odehrálo během chvilky, kdy chovatelé pracovali v jiné části pavilonu.

Bezprostředně po vyproštění gorilího samečka začali pracovníci zoo s jeho resuscitací. Masáž srdce a dýchání z úst do úst však již ale byly zbytečné. Miroslav Bobek uvedl, že smrt Tatua je nejtragičtější událostí od povodní, které areál zahrady poškodily přesně před deseti lety.

První mládě Kijivu, samice Moja, se narodilo v prosinci 2004. Bylo to historicky vůbec první mládě gorily nížinné narozené v Česku. S novou tlupou ve španělském parku Cabárceno je Moja od loňského listopadu.

Lenka Jansová, Tereza Bartůňková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme