Vosíci poznávají tváře

Paměť na tváře mají nejen lidé a lidoopi, ale také společenský blanokřídlý hmyz vosíci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královna druhu vosíci (Polistes fuscatus)

Královna druhu vosíci (Polistes fuscatus) | Foto: Michael Sheehan

Vosíci Polistes fuscatus se na pohled podobají vosám. Zbarvení jejich „tváře“ je však vysoce variabilní a vosíci podle něj dokážou odlišit známé jedince od cizinců. Dřívější výzkum také demonstroval, že vosíci mají na tváře výjimečně dobrou paměť. Biologové z Michiganské univerzity toho využili a 12 vosíků vytrénovali tak, aby rozlišovali mezi dvěma různými obrázky umístěnými po obou stranách bludiště ve tvaru T. Obrázky znázorňovaly různě barevné tváře skutečných nebo počítačově generovaných vosíků nebo jednoduché geometrické tvary a hlavy housenek, které vosíci loví. Vosík se v bludišti musel vydat směrem k jednomu obrázku z páru. Pokud to byl ten správný, dostal odměnu, pokud ne, následoval velmi slabý elektrický šok.

Výsledky experimentů ukázaly, že vosíci jsou přesnější v případě, že mají vybírat ze dvou obrázků živých vosíků. Ke správné „tváři“ se vydali v třech čtvrtinách pokusů. Pokud před sebou měli dva geometrické tvary, dvě housenky nebo dva „umělé“ vosíky, chybovali mnohem víc. Pokud však vědci z obrázku živého vosíka odstranili nějaký vizuální prvek – například tykadla – byl úkol pro vosíky mnohem obtížnější. Naznačuje to, že rozpoznávání tváří se u vosíků liší od způsobu, jakým se vosíci učí rozpoznávat jiné vizuální objekty. Podobnou schopnost mají primáti a ostatní savci, ale u hmyzu je unikátní. Rozlišovat tváře v bludišti se nenaučil ani blízký příbuzný vosíků Polistes fuscatus - méně společenský druh Polistes metricus.

Obličejové znaky vosíků jsou velmi variabilní | Foto: Michael Sheehan

Zdroj: University of Michigan, Science

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme