Zemědělci při žních často prohrávají boj s počasím. Moderní technice navzdory
Žně jsou pro zemědělce jedním z nejnáročnějších období roku. Stále více jim pomáhají nejrůznější technické vymoženosti jako GPS nebo klimatizace a k dispozici mají i přesnější předpovědi počasí. Přesto se občas stane, že jsou na přírodu krátcí.
V kabině kombajnu teď tráví Pavel Šrenk celé dny. Zkušený kombajnér se této profesi věnuje už třicet let.
„Pšenice, když je takhle stojatá, tak je na to nejlepší. Anebo ječmen je taky dobrý,“ vypočítává obiloviny, které nejraději sklízí.
Při práci mu nechybí klimatizace ani rádio, monotónní a pomalá jízda po poli ho ale unavuje. Občas se mu proto zasteskne po starších kombajnech bez elektronických vymožeností, kde sdílel kabinu s kolegou.
Letošní žně nejsou úplně ideální a v Brázdimi u Staré Boleslavi jsou s nimi asi o dva týdny pozadu.
„Pole jsou mokrá, někdy přemokřená. Zlobí nás bažiny. Takže potom problémy technické, jak vůbec ta pole vysekat. Někde necháváme vynechané části honů, kde se vůbec nedá s technikou pohybovat,“ popisuje agronom Josef Mach.
Strniště na místě vzrostlého pšeničného pole je ještě čerstvé a má nádhernou zlatou barvu, v brázdimském družstvu už ale vědí, co tam budou pěstovat dál.
„Tady plánujeme založit na podzim, jakmile to jenom bude možné, porost řepky ozimé. Sklizeň se nám trochu časově protahuje, založit optimálně a včas porost řepky bude letos velkým problémem,“ dodává Mach.
Funguje prý i vzájemná výpomoc
V Brázdimi se specializují na pšenici, ječmen, cukrovou řepu a řepku. Ta měla letos dobrý rok, zdaleka se to ale nedá říci o všech plodinách.
„Když vezmu ječmen, tak letošní sklizeň je tvrdě průměrná, část úrody také zůstala na polích, protože jsou tam močály, nedá se tam sklízet – utopí se kombajn, problém s odvozem, problém s kombajnovou sklizní,“ vysvětluje ředitel agrodružstva Brázdim Luděk Němeček.
Když se stane, že selže technika, funguje prý spolupráce s okolními farmami. Jako každý rok už se ale v Brázdimi těší, až žně skončí. Všichni se v těchto dnech prakticky nezastaví a oddechnou si teprve, až budou mít úrodu v pořádku pod střechou.