Dům lze před povodněmi jednoduše ochránit

Především návštěvníky ze severu Čech a Moravy, tedy oblastí, které byly v minulých měsících postiženy rozsáhlými povodněmi, zaujme prezentace České protipovodňové asociace na letošním mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Bude zde totiž představen domek, který bude poté, co si ho návštěvníci prohlédnou, zaplaven vodou. Asociace tak chce ukázat, jak se nejlépe povodním bránit a jak správně stavět domy s protipovodňovou ochranou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně srpen 2010 - Raspenava | Foto: Marie a Jiří Mrňávkovi

„V bazénu, který je 64 metrů dlouhý, 23 metrů široký a metr hluboký, jsme postavili dvoupodlažní domek. Spodní patro je takzvaně technické a je postaveno tak, aby tam mohla povodeň vniknout a nenadělat tam žádnou škodu,“ vysvětluje Jan Papež, prezident České protipovodňové asociace a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

povodně0.mp3

„Lidé mají totiž dvě možnosti, jak své domy ochránit proti povodním. Buď celý dům opláštit protipovodňovými deskami, kterými se zavřou všechny vstupy, jako okna, dveře nebo garáže, nebo je zde druhá varianta, a sice, že voda je vpuštěna dovnitř domu. Ta je vhodná v případě, že je dům ohrožen vztlakem, tedy vodou zespoda, což může způsobit například popraskání podlah. V tomto případě musí být dům konstruován tak, aby v něm voda nenapáchala žádnou škodu.“

Možností je podle Papeže také ochrana polohou, tedy umístit nový dům na vyvýšené místo. Stačí například uměle navršený val.

„400 kubíků vody pustíme do takzvané řeky, kterou bude unášen i automobil. Tady bude vidět, jakou voda udělá škodu na autech, které majitelé včas nepřeparkují. Voda zaplaví dům do výše jednoho metru. Návštěvníci veletrhu si poté budou moci prohlédnout, jak jsou jednotlivá protipovodňová opatření účinná,“ dodává Papež s tím, že se lidem protipovodňová opatření bohatě vyplatí, výrazně se jim totiž sníží například pojistka.

Tomáš Pavlíček, Jan Piroch, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme