Na výstavě v Bruselu si můžete poklábosit s robotem

Robot, který dokáže komunikovat s člověkem, se možná už brzy stane významným pomocníkem v domácnosti. Inteligentní roboti se ukázali na výstavě informačních a komunikačních technologií v Bruselu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robot

Robot | Foto: The Robot Studio

Roboti jsou čím dál chytřejší a brzy se možná dočkáme splnění představ autorů vědeckofantastické literatury. Tedy doufejme, že těch pozitivních. Nové typy robotů, kteří by mohli pomáhat lidem se představily na výstavě ‚Digitally Driven‘ v Bruselu.

Evropská komise a belgické předsednictví Unie pozvali výzkumníky a vynálezce, kteří přijeli ukázat, kde všude se mohou digitální technologie uplatnit. S nimi přijelo i několik robotů. Robůtek Kompai je velký asi jako osmileté dítě. Sedící člověk mu ale hledí obrazně řečeno do očí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Roboti na Brusexpo - dlouhá.mp3

Je určený jako společník a pomocník pro částečně soběstačné, ale přitom například tělesně postižené nebo jinak handicapované lidi. Výrobce francouzská firma Robosoft jej doporučuje třeba pro autistické děti nebo pro osoby s počátečními příznaky Alzeimerovy choroby.

„Může třeba mé babičce připomenout, aby si vzala léky. Umožní bezprostřední spojení s lékařem. Zároveň také sleduje, co se s jeho majitelem děje, kde je a jestli nepotřebuje pomoc. Může hodně snižovat náklady na hlídání lidí s mentálním postižením u nich doma,“ popisuje schopnosti robota Francois Hirigoyen.

S chytrým robotem není nuda

Kompai dokáže propojit hovory přes skype, odesílat elektronickou poštu, reagovat na slovní povely a také třeba se svým majitelem hrát šachy nebo ‚Člověče, nezlob se‘. Samozřejmě, že netahá figurkami. Vše se odehrává na jeho displeji, který má řekněme na hrudi.

Pro mentálně postižené jsou právě komunikace a cvičení intelektu mimořádně důležité. Dnes se po Evropě zkouší šest takových pomocníků-robotů a jejich pánové a paní si je chválí. Zatím ale stojí asi tolik, co nové auto. 17 tisíc eur.

robot2.jpg

Na jiném konci výstavy informačních a komunikačních technologií ‚Digitaly Driven‘ stojí opravdu „digitálně řízený“ robot- člověk. Zatím ale spíš připomínající kostlivce s žílami a šlachami.

„Je to letitý sen mít robota, který by vypadal jako my a pomáhal nám s domácími pracemi a vůbec s úkoly každodenního života. Klasický model vytváření robotů se v tomto ohledu ukázal jako nepraktický,“ vysvětluje tvůrce humanoida-robota Rob Knight z britské firmy The Robot Studio.

Elastický jako lidské tělo

Průmyslově vyrábění roboti jsou často z kovu a jsou velmi tvrdí. Pro lidi v jejich okolí mohou být nebezpeční. Když takový robot do něčeho narazí, udělá to plnou silou. Náš robot je ale elastický jako lidské tělo. Když on udělá nějakou chybu a do něčeho vrazí, působí na to jen silou končetiny, kterou se předmětu dotkl. Tedy jako člověk, který, když o něco zavadí rukou, nenapáchá tolik škody.

Roboti vypadající jako lidé, kteří luxují, žehlí a vaří jsou ale podle Roba Knighta zatím hudbou daleké budoucnosti. Evropská unie rozdělí v příštích 2 letech skoro tři miliardy eur na výzkumné projekty v oblasti digitálních technologií. Možná něco dostanou i vynálezci lidem podobných robotů.

Jeden z nich Rob Knight překvapil i téměř dokonalou znalostí původu slova ‚robot‘: „To je z divadelní hry od – asi to jméno nevyslovím dobře.“ Rob věděl i to, že se tak jmenovali mechaničtí otroci z biologického materiálu, kteří se nakonec vzbouřili proti lidem. Taková budoucnost nás snad ale nečeká.

Pavel Novák, David Hartmann Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme