Podle ruského tisku můžou tajné služby odposlouchávat hovory přes Skype

Ruský deník Vědomosti s odvoláním na odborníky z oblasti informačních technologií a bezpečnosti tvrdí, že hovory přes program Skype můžou odposlouchávat tajné služby. Pozornost zbystřila nejen ruská opozice, ale i někteří byznysmeni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skype. | Foto: Český rozhlas

Podle expertů jsou zpravodajské služby už několik let schopné odposlouchávat rozhovory lidí po Skypu a také zjistit místo, kde se dotyční volající nachází.

Společnost Microsoft, která Skype v květnu roku 2011 koupila, prý službu opatřila technologií, která odposlech umožňuje. Šifrovací kódy se v takovém režimu generují na serveru, a ne v přístroji uživatele, a ten, kdo má přístup k serveru, může poslouchat rozhovor nebo číst psané zprávy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více informací ke zjištění ruských médií ohledně možných odposlechů přes Skype přinesla v Odpoledním Radiožurnálu moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Podobný přístup údajně Microsoft neposkytuje jen ruským službám - mnohé jiné země byly v tomto směru údajně rychlejší.

Noviny také podotýkají, že ruské zpravodajské služby nedostávají možnost odposlechu vždy jen na popud soudu, ale prý se tak může někdy dít i na pouhou žádost, a to je pro mnohé důvod ke znepokojení.

Příslušník opozice, politik liberální strany Boris Němcov, možnost odposlechů rozhovorů přes Skype označil za katastrofu. Jeden z lídrů nacionalistického hnutí Dimitrij Děmuškin zase tvrdí, že to pro něj není překvapení - přepisy jeho hovorů přes Skype jsou údajně součástí argumentů obžaloby v soudním řízení proti jeho osobě.

Ruská zpravodajská služba FSB, příslušný odbor ministerstva vnitra i firma Skype odmítly zprávy komentovat. Ruská média nicméně citují pozdější vyjádření Microsoftu, který připustil, že existuje dohoda se zpravodajskými službami, že jim společnost předá šifrovací algoritmus, bez něhož by odposlech byl nemožný.

To prý ale podle firmy Skype ještě neznamená automatickou možnost odposlechu, protože klíč se prý generuje u uživatele, k němuž služby nemusejí mít přístup.

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme