S opravou výtluků pomůže server vymoly.cz. Nově i přes chytrý telefon

Jaro umí motoristy překvapit a to letošní obzvlášť. Protože po zimě bývají silnice poškozené, startuje dnes už třetí ročník projektu vymoly.cz. Spolupracovat na něm bude i Český rozhlas, který bude informovat nejen o kritických výmolech, ale zejména také o opravách silnic.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okřešice - výmoly

Okřešice - výmoly | Foto: Michal Malý

Díru na silnici potká dříve nebo později každý řidič, ale jen málokdo tuší, komu by ji měl nahlásit, protože neexistuje jednotný správce.

Někteří řidiči jsou navíc přesvědčeni, že to nemá ani smysl. Častý tak je názor, že správce stav svých vozovek zná, jen na opravu nemá peníze.

Jenže to není tak docela pravda - silnice v havarijním stavu se musí opravit, byť občas jen provizorně. Ne o každém výmolu ale silničáři vědí. Například cesty třetích tříd mají za úkol kontrolovat jen jednou za měsíc. A jak potvrzuje Milan Novák ze Správy silnic Moravskoslezského kraje, právě tady může motorista díky serveru vymoly.cz hodně pomoci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O třetím ročníku projektu vamoly.cz informuje Eva Kézrová

„Bude informovat o výtlucích, které vznikají mimo termíny povinných kontrol. Takže silničáři na to mohou potom zareagovat, aby informovali zase naopak veřejnost, že třeba s opravou té silnice se počítá a případně že byla provedena,“ říká Milan Novák.

Z 850 loni nahlášených výmolů silničáři zareagovali na více než polovinu. Letos se dá čekat ještě vyšší úspěšnost. Více bude určitě vzhledem k průběhu zimy i děr na silnicích. Ode dneška je ale jednodušší je na internetovou stránku vymoly.cz nahlásit.

ŘSD podepíše smlouvy na modernizaci D1. Začít by se mělo do 14 dnů

Číst článek

Použít se dá i chytrý telefon. Podle autora projektu Petra Čaníka stačí výtluk telefonem jednoduše nafotit a informace o jeho poloze i velikosti přijde pak v krátkém mailu přímo správci silnice, který může bezprostředně reagovat.

„Fotky a videa děr na silnicích se budou objevovat na našich internetových stránkách a také Facebooku. Budeme proti nim společně bojovat a mapovat je. Budeme se snažit ukázat ty nejhorší, aby byly rychle odstraněny,“ říká vedoucí redakce Zelené vlny Jan Říha.

Úkolem projektu je nejen vyhlásit největší díry na silnicích, ale i nejlepší správce silnic.

„V pondělí bude oficiálně start projektu v Ostravě, kde bude vyhlášen nejlepší správce za loňský rok a také ty největší výmoly,“ dodává Říha.

Eva Kézrová, Michaela Vydrová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme