Vysoušeče nejsou topidla. Jak postupovat správně při obnově zaplavených domů?

Velká voda opadá, obyvatele postižených obcí ale čeká další těžké období. Začínají s úklidem i obnovou zničených a poškozených domů. Jedním z největších problémů jsou vlhké a podmáčené zdi. Obce i jednotlivci proto potřebují vysoušeče, při jejich nesprávné manipulaci však hrozí i zřícení budov. Jak je tedy používat a na co si mají lidé dávat pozor?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobrovolníci pomáhají s úklidem po povodních v Bechyni

Dobrovolníci pomáhají s úklidem po povodních v Bechyni | Foto: Lucie Suchánková Hochmanová

Jak Radiožurnálu řekl Miroslav Veselý z firmy Ekotes, která vysoušeče distribuuje a pronajímá, pro použití kondenzačních vysoušečů, respektive odvlhčovačů, platí dvě hlavní zásady:

„V první řadě je zásada zjistit si, jestli statika domu není narušená a jestli objekt, který se chystáme vysoušet, má vůbec význam vysoušet. Další věc je zjistit si, jak jsme na tom s elektřinou, jaký je stav elektroinstalace v objektu. A to svěřit do rukou odborníků, revizních techniků.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Praktické rady pro používání vysoušečů nabídl ve vysílání Radiožurnálu Miroslav Veselý z firmy Ekotes

Objekty se vysoušejí od nejhornějších zaplavených pater. Předtím je nezbytné zbavit se nábytku a dalšího vybavení, které bylo zaplaveno. Stejně tak je potřeba oklepat omítky do výše, kde stála voda.

Vysoušeče se pak umísťují do prostoru, který lze důkladně uzavřít. „Pakliže tam nejsou okna, dveře, tak stačí vzít igelitovou fólii, oblepit kolem rámů, zkrátka uzavřít,“ zdůrazňuje Veselý a přibližuje, na jakém principu tato zařízení fungují:

„Kondenzační vysoušeč, to je princip ledničky. A je to v podstatě věc, která je v tomto ohledu nejúčinnější. Před x lety, v roce 2002 i dřív, všichni mluvili o vysoušečích, ale v podstatě mluvili o topidlech. To byla topidla naftová, plynová a tak dál. Ale to vysoušeče nejsou.“

„Tam nejde o to topit. Samozřejmě, čím větší teplo v té místnosti bude, tím lépe se voda kondenzuje na chladiči odvlhčovače. Ale tím topením, kdy spalujete naftu nebo plyn, tam vlastně jenom přidáváte vodu a nic neřešíte,“ upozorňuje Miroslav Veselý.

ČRo, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme