Mamuti vyhynuli i kvůli chybám v DNA. Na konci své éry měli špatný čich a řídkou srst, tvrdí vědci

Co stálo za vyhynutím mamutů? Vědci ve Spojených státech nyní popsali jednu z dalších možných příčin jejich zkázy. Obří savci prý měli před koncem své éry DNA prolezlé chybami. To mimo jiné způsobilo, že nedokázali pachově rozeznat potenciální partnery ve svém okolí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mamut | Foto: pixabay.com

Vědci ze Spojených států upřesnili, jak mamuti na konci své éry vypadali. Podle výzkumu zveřejněném experty z americké univerzity v Berkeley měli jedni z největších savců jemnou řídkou srst a špatný čich. To vše kvůli chybám v DNA.

Mamuti byli původně hojně rozšíření v Severní Americe a na Sibiři. Jejich počet ale dramaticky klesl kvůli nevyhovujícímu podnebí i kvůli lidskému lovu. Poslední stovky, možná tisíce jedinců, zůstaly na Wrangelově ostrově v Severním ledovém oceánu. Kvůli malému počtu mamutů se pak zhoršovala i jejich genetická informace.

Vědci z Harvardu pracují na oživení mamutů, první embryo má vzniknout za dva roky

Číst článek

„Je to úplně stejné jako slavné královské rody, které si vyměňovaly dcery mezi Ruskem, Anglií a Německem,“ popsal Pavel Stopka z biotechnologického a biomedicínského centra Biocev.

Mamuti tak byli náchylnější i vůči různým virům, které napadaly například geny odpovědné třeba za kvalitu srsti, ale i další. „Včetně imunitních, a dokonce je podezření na geny, které souvisí s pachovou komunikací. Takzvané čichové receptory nedokázaly rozeznat spektrum partnerů a partnerek pohybujících se v okolí,“ vysvětlil Pavel Stopka.

Vědci z americké univerzity v Berkeley popsali chyby v DNA mamutů díky srovnání genetické informace dvou jedinců. „Měli jsme dva mamuty. Jednoho z pevniny a druhého z Wrangelova ostrova. Našli jsme přitom několik typů genetických mutací, které významně změnily DNA mamutů," popsala vedoucí vědeckého týmu Rebekah Rogersová.

Výzkumníci teď doufají, že jim studie pomůže při záchraně dalších druhů jako například goril horských nebo gepardů asijských.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme