Tradiční rituály i hraní na kytaru. Lidé oslavili u Stonehenge letní slunovrat
U prehistorického kamenného kruhu Stonehenge se ve středu brzy ráno sešli druidi, pohané, místní obyvatelé i turisté, aby společně oslavili letní slunovrat, uvedla agentura AP. U megalitického monumentu sledovali východ slunce, které se nad obzorem v jižní Anglii objevilo před pátou ráno místního času (6.00 středoevropského letního času).
Pro tisíce lidí, kteří se každoročně vydávají na pouť do Stonehenge vzdáleného přibližně 128 kilometrů jihozápadně od Londýna, jde o víc než jen pozdrav slunci.
Stavitelé Stonehenge jedli nedovařené vnitřnosti, zjistili vědci z výkalů
Číst článek
Druidové odění do bílých kuten, kteří se považují za novodobé spiritualisty spojené se starobylým keltským náboženským řádem, zde za úsvitu provádějí tradiční rituály symbolizující koloběh života, smrti a znovuzrození.
Letošní oslavy slunovratu ve Stonehenge začaly v úterý v 19 hodin a trvaly do středečních osmi hodin ráno. Obvykle jsou menhiry ohrazené, ale o slunovratech a dnech rovnodennosti k nim nezisková organizace English Heritage, která spravuje stovky historických památek, umožňuje přístup.
Během této noci mohou věřící trávit čas uvnitř kamenného kruhu. Někteří zpívají nebo hrají na kytary, konzumace alkoholu je ale zakázána. Návštěvníci si mohou přinést deky, ale nikoli spacáky, a nesmí na prastaré kameny lézt. Pravidla byla v průběhu desetiletí zpřísněna, zvláště během pandemie covidu-19.
Tajemství Stonehenge rozluštěno? Vědci znají původ obřích balvanů, pomohl jim ztracený úlomek
Číst článek
Stonehenge je symbolem britské kultury a historie. Zůstává jedním z největších turistických lákadel země, a to i přes zdánlivě nekonečné dopravní zácpy na nedaleké dálnici A303, oblíbené trase motoristů cestujících do jihozápadní Anglie či opačným směrem.
Megalitický monument zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO vznikal na rovinatých pozemcích Salisburské pláně postupně od doby před 5000 lety, přičemž unikátní kamenný kruh byl postaven v pozdním neolitu asi 2500 let před naším letopočtem. O významu tohoto místa se stále vedou vášnivé debaty.
Charitativní organizace English Heritage uvádí několik vysvětlení – Stonehenge mohlo být korunovačním místem dánských králů, chrámem druidů, okultním centrem pro léčení nebo astronomickým „počítačem“ pro předpovídání zatmění a slunečních událostí. Nejvíce přijímaným výkladem je „pravěký chrám sladěný s pohyby Slunce“.