Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Na Boží hod velikonoční končí půst. Lidé tradičně pečou mazanec nebo beránka

Křesťané po celém světě v neděli slaví jeden z nejvýznamnějších dnů. Velikonoční neděle, známá také jako Boží hod velikonoční nebo Neděle Zmrtvýchvstání Páně, je pro věřící dnem radosti, kdy se slaví Kristovo zmrtvýchvstání. Zpět k životu ho podle Nového zákona přivedl Bůh v noci ze soboty na neděli. Od soumraku do svítání tak kněží slouží velikonoční vigilie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od soumraku do svítání kněží slouží velikonoční vigilie

Od soumraku do svítání kněží slouží velikonoční vigilie | Foto: Petr Topič | Zdroj: Profimedia

Konec truchlení nad smrtí Krista a zároveň konec dlouhého půstu. Velikonoční vigilie je pro křesťany nejslavnější mše v roce. Má symbolizovat Kristovo vítězství a naplnění proroctví. Jeho vzkříšení symbolizuje při mši například oheň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Kryštofa Jiříka

„Při téhle mši svaté se liturgicky začíná od ohně, kdy se požehná oheň – posvětí se velikonoční svíce paškál, symbol Krista. Světlo totiž přišlo do temnoty a temnota ho nepohltila. Vstupujeme tak do kostela, který je zhasnutý, jenom s velikonoční svící,“ popisuje pro Radiožurnál farář z radotínské farnosti Timotej Marja Pavel Vácha.

Mše má potom starozákonní část o stvoření světa i novozákonní část, při které se rozezní zvony, a tím skončí smuteční ticho. Mše by zároveň měla začít až po západu slunce a skončit před jeho východem, protože v té době Ježíš vstal z mrtvých. Ráno se pak slouží běžná bohoslužba.

„Vigilie je jenom jedna. Ráno takovou mši neslavíte, tu vigilii musíte stihnout do východu. Slyšel jsem, že to dělají i ve tři hodiny ráno. Ráno už je ta tradiční mše svatá, kdy máte jedno čtení, žalm, druhé čtení, evangelium,“ dodává Vácha.

Konec půstu

Náměstí v Jablonném v Podještědí zdobí třímetrová kraslice. Na konci dubna jí vystřídá májka

Číst článek

V neděli také končí čtyřicet dní dlouhý půst. Připravují se proto slavnostní pokrmy a pečou se mazance nebo velikonoční beránci. V tento den se zároveň tradičně světila různá jídla.

„Třeba vajíčko, které je ideálně snesené na Zelený čtvrtek, posvěcené na Boží hod velikonoční, by mohlo mít ochrannou a očistnou moc,“ říká etnoložka Anna Jagošová.

„Když si hospodyně takové vajíčko vzala a při vymetání s ním obkroužila místnost nebo chlév, rovněž to mělo ochranný význam,“ dodává etnoložka. Svěcení mělo také připravit tělo na návrat k běžné stravě po dlouhém půstu.

Kryštof Jiřík, kvr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme