Operátorka jihočeské záchranné služby odvedla po telefonu porod koncem pánevním. Teď dostane cenu

Jen málokdy porodí žena koncem pánevním mimo nemocnici. Skutečnou raritou je pak odvést takový porod na dálku po telefonu. Šestadvacetileté operátorce jihočeské záchranné služby Kristýně Vlkové se to podařilo. Na tísňové lince zvládla několik dramatických momentů až do příjezdu záchranářů, kteří dorazili ke zdravému novorozenci. Ve středu za svůj výkon dostane prestižní záchranářskou cenu.

České Budějovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operátorka jihočeské záchranné služby Kristýna Vlková

operátorka jihočeské záchranné služby Kristýna Vlková | Foto: Petr Kubát | Zdroj: Český rozhlas

„Byla to první směna po dovolené. Byla dost rušná. A vybavuji si, že kolem poledne jsem přijala hovor. Bylo mi řečeno, že na místě se rodí,“ vzpomíná operátorka jihočeské záchranné služby Kristýna Vlková na napínavé chvíle ze začátku léta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o náročném porodu po telefonu. Zazní v ní i ukázky z hovoru

Po několika minutách hovoru se ukázalo, že půjde o porod koncem pánevním: tedy rizikové narození, při kterém se na svět dostává nejprve zadní část těla, až poté hlava.

„Ani jsem nebyla tolik nervózní, jak si všichni mysleli. Brala jsem to tak, že se dítě musí odrodit, nic jiného nám nezbývá. Prostě jsem se jenom musela přeformulovat na trošku jiný postup,“ vysvětluje Vlková.

„Když kolegové uslyšeli, jak jsem nahlas zopakovala, že vidíme nožičky, tak se na mě všichni podívali. Myslím, že mi v tu chvíli akorát drželi palce,“ popisuje operátorka s tím, že tam její kolegové ale byli pro ni.

„Naše práce je týmová. Kdybych se zasekla a nevěděla, co teď, tak se vsadím, že by se někdo z kolegů určitě přihlásil, poradil mi.“

Radost a pak tréma

Během telefonátu a při čekání se na příjezd sanitky se odehrálo i několik dramatických okamžiků.

„Když mi najednou paní řekla, že dítě už je venku, a nebyl tam slyšet žádný křik a pláč, museli jsme zahajovat prodýchávání miminka. Naštěstí jsme po pár vteřinách uslyšeli velký křik. Takže dobrý,” vzpomíná Kristýna Vlková s úsměvem.

Ze školy byla teoreticky připravená na všechny varianty porodu, v praxi se s tou koncem pánevním nikdy nesetkala, podobně jako spousta jejích kolegů. Po položení sluchátka si prý oddechla celá směna.

Ústavní soud se zastal lékařů v Neratovicích. Nevydání placenty a postup při porodu byl v pořádku

Číst článek

„Byla to nesmírná radost, úleva. Pak na mě přišla trošku tréma, kterou jsem během hovoru potlačila vlivem adrenalinu. Tak jsme si zatleskali, kápla slza. A byla to hned lepší směna,“ líčí svůj dosud nejvypjatější hovor Kristýna Vlková, která jako operátorka pracuje na tísňové lince třetím rokem.

Vedoucí jihočeského zdravotnického operačního Jan Jakub Hájek střediska upozorňuje, že porod koncem pánevním na dálku je opravdovou raritou.

„Říká se, že se porod koncem pánevním nedá pořádně porodit v přednemocniční neodkladné péči, natož operátorem po telefonu. Kristýna tenhle komplikovaný akt zvládla na jedničku,“ říká Hájek.

Za svůj profesionální výkon obdrží ve středu Kristýna Vlková Cenu Asociace zdravotnické záchranné služby na Dostálových dnech urgentní medicíny.

Petr Kubát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme