Zarudlý ‚pijácký nos‘ může být signálem kožní nemoci. Lék na růžovku neexistuje

Onemocnění kůže na obličeji je vždy nepříjemné, už jen proto, že ho lidé těžko zakryjí. Mohou to být poruchy pigmentace, různé výrůstky ale i akné, které je často zaměňováno s růžovkou. Lék na toto onemocnění kůže neexistuje. Lidé ale mohou její příznaky zmírnit nebo i zastavit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Onemocnění růžovka | Zdroj: Profimedia

Rosacea, tedy růžovka, postihuje pacienty spíše až ve středním věku. Mezi laiky se jí říká akné dospělých.

Přehrát

00:00 / 00:00

Růžovkou jsou postižené víc ženy, než muži. Doteď není zcela vysvětleno, proč tomu tak je

„Zpočátku může mít člověk zčervenalou přecitlivělou pleť, na které se časem objeví i rozšířené cévky. Tento stav přetrvává a nemizí. Někdy se růžovka rozroste do závažnějších problémů,“ vysvětluje primář kožního oddělení pardubické nemocnice David Stuchlík.

Ze začátku mohou lidé o radu, jak zmírnit příznaky, požádat kosmetičku. Zvolením správné kosmetiky a krémů s UV filtrem se dá předejít dalším potížím.

Růžovkou jsou postižené více ženy než muži. Dosud ale není zcela vysvětleno, proč tomu tak je. „U mužů bývá typickým příznakem zarudlý, opuchlý, takzvaný opilecký nos. Aniž bychom zaregistrovali jakékoliv známky požití alkoholu,“ popisuje Stuchlík.

Onemocnění může být také doprovázeno návaly horka, hnisavými pupínky a často přechází i do oblasti očí. Pacient má pocit suchých očí, absolutně bez slz. V takovém případě primář Stuchlík doporučuje návštěvu očního lékaře, který vyloučí vážné poškození oka.

Lék na růžovku neexistuje

Provokačních faktorů, které nemoc pleti zhoršují, je hned několik. Pacient nesnáší cokoliv horkého - saunu, slunce, pití horkých nápojů a konzumaci horkých jídel. Obvykle mu vadí také emoční stres.

Z jídelníčku by měl vyřadit kořeněná jídla, pikantní sýry a červené víno, které roztahuje cévky na obličeji. Negativní roli hraje i prudký přechod ze zimy do tepla a opačně.

Obézních podle odborníků přibývá. Za pár let bude mít problémy s hmotností každý druhý Evropan

Číst článek

Na průběh nemoci má vliv i užívání některých léků, třeba na vysoký krevní tlak. Je to vždy na domluvě s lékařem, jak postupovat dál a čeho se vyvarovat.

Rosacea je chronické onemocnění kůže, proto se nedá zcela vyléčit. Používáním vhodné kosmetiky, dodržováním předepsané životosprávy a dlouhodobější léčbou, lze příznaky zmírnit, nebo dočasně zastavit.

„Lék, který by růžovku definitivně vyléčil, bohužel neexistuje,“ dodává Stuchlík. Tím pádem je člověk odsouzený k dlouhodobým a pravidelným návštěvám dermatologa.

Na nemoci kůže jsou náchylnější lidé s bledou pletí a špatným pigmentem. Bývají to keltské typy s modrýma očima a pihami. Jsou světlovlasí a špatně se opalují.

Věra Říhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme