Koalice už nebude měnit seznam položek s nižší sazbou DPH

Vládní koalice potvrdila základní parametry důchodové reformy. Ta počítá se sjednocením sazby DPH na úrovni 20 procent ještě letos na podzim. Výjimku by měly dostat vybrané základní potraviny, jejich seznam se už ale nebude dál rozšiřovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda jednala o zvýšení DPH, Karel Schwarzenberg, Petr Nečas, Radek John | Foto: Filip Jandourek

Zhruba dvouhodinová schůzka lídrů koaličních stran se podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase týkala výhradně reforem, především té důchodové. Koaliční špičky potvrdily dohodu, na které se minulý týden shodli ekonomičtí ministři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání koaličních lídrů sledovala reportérka Martina Spěváčková

Lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných také potvrdili, že snížená sazba DPH se u většiny položek zvýší už letos na podzim. Nečas přitom znovu ujistil, že peníze, které stát získá sjednocením sazby DPH, půjdou výhradně na důchodovou reformu.

„Veškeré výnosy, které budou získány, nebudou použity na výdajové straně státního rozpočtu, ale budou převedeny do státních finančních aktiv na účet důchodové rezervy. To znamená, budou důsledně do poslední koruny využity ve prospěch důchodové reformy. I toto doporučení porady ekonomických ministrů vládě K9 schválila,“ zdůraznil premiér.

‚Pandořina skříňka‘ zůstane zavřená

Předseda Věcí veřejných Radek John řekl, že seznam výjimek, které zůstanou ve snížené sazbě, se už nebude přepisovat. Výjimku tak dostanou jen základní potraviny nebo dětská mléčná výživa.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ozvěnách dne o tématu diskutovali místopředseda ODS Alexandr Vondra, předseda VV Radek John a politolog Vít Hloušek

„My jsme si potvrdili, že ta Pandořina skříňka diskuse o nějakých jiných výjimkách, o nějakých dalších produktech ve snížené sazbě, je uzavřena. Nepřijdou žádné další diskuse; to, co bylo vyjednáno, bylo vyjednáno. Pro nás je ta dohoda konečná a uzavřená,“ konstatoval šéf VV.

O dalších možných výjimkách – třeba pro teplo – v minulých dnech mluvily právě VV. Podle místopředsedy ODS Alexandra Vondry se toto téma při dnešní schůzce probíralo asi hodinu.

„Ale považuji za velice rozumné, že nastala shoda v tom smyslu, že nebude dál prolamován okruh různých výjimek. Protože s každou další výjimkou se bude otevírat prostor k požadování zase dalších a dalších výjimek, a to samozřejmě by paralyzovalo celý ten záměr,“ podotkl Vondra v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Věcí veřejné nicméně budou trvat na větších kompenzacích pro rodiny s dětmi a důchodce, pokud dopady sjednocení sazby DPH budou větší, než odhaduje ministerstvo sociálních věcí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazík byl hostem pořadu Stalo se dnes

„Ty peníze (na kompenzace) by se musely vzít z výběru toho DPH. To znamená, že do důchodové reformy by nenatékalo tolik peněz, a šly by vlastně do valorizace pro rodiny s dětmi. Jinak důchodci tu valorizaci mít budou, to je v pořádku,“ poznamenal ve vysílání Radiožurnálu Radek John.

Strana TOP 09 na jednání neuspěla s návrhem, aby ve snížené sazbě zůstaly knihy a léky. Podle šéfa jejich poslaneckého klubu Petra Gazdíka se ale nadále budou snažit přesvědčit Věci veřejné, aby ustoupily od vyjmutí některých potravin z jednotné 20procentní sazby, a místo toho se lidem kompenzovaly některé jiné věci. „Myslíme si, že knihy i léky jsou tak zásadní věci, že tady by výjimka měla být,“ prohlásil Gazdík ve Stalo se dnes.

Další na řadě je reforma zdravotnictví

Lídři koalice se dnes shodli také na tom, že musí co nejdřív nastartovat změny ve zdravotnictví. Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga totiž vládě už nezbývá tolik času na provedení plánovaných reforem.

„Je nám taktéž jasné, že leckteré kroky, které podnikneme, budou nepříjemné, je nám taky jasné, že nám kvůli tomu ubude popularita. Jsme všichni tři odhodlaní - a já bych tady opravdu podškrtl, všechny tři strany jsou odhodlané - pokračovat s reformami, dokud nebudou dokončeny,“ prohlásil po jednání K9 Schwarzenberg.

Vláda jednala o zvýšení DPH, Karel Schwarzenberg, Petr Nečas, Radek John | Foto: Filip Jandourek

Základní parametry reformy zdravotnictví koalice podle premiéra Nečase probere už příští týden.

Politolog Vít Hloušek z Masarykovy univerzity v Brně považuje dnešní shodu, která zavládla na jednání K9, za příklad solidní koaliční spolupráce.

„Já mám trošku pocit z toho současného vládnutí, že se odehrává jakoby ve dvou rovinách. Jedna rovina je rovina té vlády, kde ministři jsou schopni konsenzu a hledají v celé řadě věcí zajímavá věcná řešení, a pak je jakási rovina nad tou vládou, rovina vztahů těch koaličních stran a různých jejich mediálních přestřelek. A tam to vypadá divočeji, než to možná ve skutečnosti je, jak ukazuje třeba ten dnešní vývoj,“ poznamenal Hloušek v Ozvěnách dne.

Martina Spěváčková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme