Česko se chce o afghánské tlumočníky postarat, řekl Babiš. Odchod vojsk ze země byl podle něj nesmysl

Česká republika se chce postarat o afghánské tlumočníky, kteří pomáhali české armádě. V sobotu to prohlásil premiér Babiš (ANO). Dodal, že podrobnosti nemůže sdělit, aby je nevystavil nebezpečí. Opozice by podle něj měla přestat s kritikou v této oblasti, protože ohrožuje lidi, kterým chce stát pomoci.

Karlovy Vary/Praha (Aktualizováno: 21:45 14. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babiš zároveň potvrdil, že se v sobotu kvůli situaci v Afghánistánu sejde Bezpečnostní rada státu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle předsedy vlády se potvrdilo, že odchod koaličních vojsk z Afghánistánu byl nesmysl. Potvrdil zároveň svolání Bezpečnostní rady státu, která se bude situací v Afghánistánu zabývat.

Bezpečnostní rada státu se sešla v sobotu ve 20.00 na ministerstvu zahraničních věcí. Předsednictvo rady rozhodlo o evakuaci zaměstnanců české ambasády z řad místních sil a afghánských tlumočníků.

Kulhánek: Situace v Afghánistánu je vážná, stáhli jsme diplomaty na kábulské mezinárodní letiště

Číst článek

Vláda je v posledních dnech kritizována za pomalý postup při pomoci afghánským tlumočníkům, kteří českým vojákům na misi v Afghánistánu pomáhali.

Kabinet podle premiéra postupuje podle svého usnesení z konce července. „Já už jsem i psal na twitter, že by bylo dobré, aby to opozice nekritizovala, protože o tom nic neví a ohrožuje lidi, kterým my chceme pomoci,“ řekl.

Podle dřívějších informací ČTK se pomoc má týkat asi dvacítky afghánských spolupracovníků a jejich rodin. Ministerstvo obrany tento týden oznámilo, že tlumočníky již vybralo a osloví je. Primárně jim chce nabídnout peníze, nevyloučilo ani přesun do ČR.

‚Odchod byl nesmysl‘

Pomoc se bude týkat lidí, kteří s armádou spolupracovali v poslední době. Pravděpodobně tak na ni nedosáhnou tlumočníci, kteří českým vojákům pomáhali před několika lety.

Tálibán dobyl Mazáre Šaríf, jedno ze tří velkých měst kontrolovaných vládou. Získal i provincii Paktika

Číst článek

Babiš v sobotu odpoledne řekl, že Česká republika se určitě chce o afghánské tlumočníky postarat. „Ale já vám nemohu říkat ty detaily, ty operace, to bychom je fakt vystavili velkému nebezpečí,“ uvedl. K možné finanční pomoci se také nevyjádřil.

„My se zkrátka o ně chceme postarat, pracujeme na tom, máme na to plán. Ale teď se situace zhoršuje, a proto jsem svolal Bezpečnostní radu státu, protože nikdo asi nepočítal, že Tálibán bude tak postupovat,“ poznamenal.

„A samozřejmě my jsme to kritizovali od začátku, že je nesmysl odcházet z Afghánistánu a bohužel se to teď potvrzuje.“

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pátek serveru iDnes.cz sdělil, že Česko nepřeruší i přes krizový vývoj v Afghánistánu deportace neúspěšných žadatelů o azyl.

Babiš tento postup potvrdil, s pomocí afghánským tlumočníkům podle něj tato situace nemá souvislost. „Z toho titulu, že je tam nějaká situace, tak my nezměníme tu naši politiku vůči ilegální migraci,“ řekl premiér.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme