Ambulantní lékaři se bojí o svou budoucnost

O svou existenci se bojí ambulantní lékaři a lékárníci. Pokud vláda do poloviny prosince nenavrhne, jak řešit jejich problémy, plánují na 6. ledna hodinové přerušení provozu. Akutní péči ale zajistí. Ambulantnímu sektoru vadí, že kabinet řeší jen finanční problémy nemocnic.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zdravotnictví  - ambulance

zdravotnictví - ambulance

Lékaři a lékárníci chtějí, aby chystaná finanční pomoc šla nejenom do nemocnic a pojišťoven, ale také do ambulantního sektoru. Zároveň požadují, aby prostředky pro ambulance odpovídaly rozsahu jimi poskytované péče. "To je zhruba 60 procent na ambulantní složku a 40 procent na tu lůžkovou," dodává předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.

Ministryně zdravotnictví Marie Součková jim chce v tomto směru pomoci. "Předpokládám, že i takto budeme směřovat objemy ve smyslu vyhlášek a financí na příští období tak, aby v rámci dohod i těchto ambulantních lékařů byla zohledněna jejich práce."

Ujišťuje také, že peníze, které pojišťovny dostanou, zkrátí jejich lhůty. V opačném případě hrozí zdravotnickým zařízením i lékárnám velké problémy, varuje předseda České lékárnické komory Lubomír Chudoba. "V první fázi je to už teď v některých lékárnách omezování sortimentu lékáren a v druhé fázi skutečně dojde k uzavření lékáren."

Lékáři a lékárníci také požadují systémové změny. Z veřejného zdravotního pojištění a zvýšit pojistné za ty, za které ho hradí stát. I tyto kroky chce Součková prosadit.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme