ANO má dostatek podpisů na hlasování o nedůvěře vládě. Vadí jim Rakušanův šifrovaný telefon

Hnutí ANO sesbíralo podpisy nutné pro vyvolání hlasování o nedůvěře vládě, předsedkyni Sněmovny je zatím odevzdávat nebude. Ve čtvrtek to uvedla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Hnutí chce vyvolat hlasování, pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) i nadále držet ve vládě ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Fiala podle hnutí dosud bagatelizoval informace portálu iDNES.cz, že Rakušan měl šifrovaný telefon.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Schillerová ve sněmovně

Hnutí ANO chce vyvolat hlasování o nedůvěře vlády, pokud bude ve vládě i nadále Vít Rakušan (STAN) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Alena Schillerová oznámila na tiskové konferenci stínové vlády, že hnutí ANO shromáždilo podpisy všech 71 poslanců svého klubu. Zároveň předseda hnutí, bývalý premiér Andrej Babiš, poslal dopis prezidentu Petru Pavlovi, ve kterém vysvětluje situaci okolo šifrovaného telefonu ministra vnitra. Prezident podle ní dosud nebyl o situaci dostatečně informován.

„Chceme mu dát prostor na seznámení a případnou reakci,“ uvedla Schillerová. Řekla také, že o případném odevzdání podpisů se rozhodne podle vývoje situace v příštím týdnu.

ANO požaduje odvolání Rakušana, hrozí hlasováním o nedůvěře. ‚Mám čisté svědomí,‘ říká ministr

Číst článek

Ultimátum předsedkyně klubu ANO prezidentovi dávat nechce, považovala by to za krajně nevhodné. Považuje za seriózní poskytnout prezidentovi šanci komunikovat, očekává, že prezident zareaguje v dohledné době. „Vyčkáme jeho případné reakce, reakci premiéra jsme v médiích zaznamenali,“ doplnila Schillerová.

Uvedla, že případné hlasování o nedůvěře bude iniciovat samotné hnutí ANO, protože má dostatek podpisů. SPD se podle ní může případně přidat později.

Hnutí ANO minulý týden uvedlo, že pokud premiér bude nadále držet ministra vnitra Rakušana ve vládě, poslanci opozičního hnutí ANO sesbírají podpisy a vyvolají hlasování o nedůvěře kabinetu.

Fiala podle Schillerové a Babiše dosud bagatelizoval informace portálu iDNES.cz, že Rakušan měl šifrovaný telefon. Rakušan uvedl, že telefon měl po posledních sněmovních volbách kvůli obavám z odposlechů, ale prakticky ho nevyužíval.

Vláda Petra Fialy čelila hlasování o nedůvěře zatím dvakrát, v září 2022 kabinet hlasování po 22 hodin trvající debatě přečkal. V lednu 2023 debata trvala více než 25 hodin, vláda pokusu opozice o vyslovení nedůvěry v době prezidentských voleb odolala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme