‚Přežila jsem jednu válku a přežiju i tuhle.‘ 98letá Ukrajinka utekla z Doněcku, ušla deset kilometrů

98letá Ukrajinka Lidia Stepanivna ušla deset kilometrů z Ruskem okupované Očeretyne v Doněcké oblasti s cílem dostat se na Kyjevem kontrolované území. Ve videu zveřejněném ukrajinskou policií na síti X popsala, že cestu absolvovala bez jídla a pití, odpočívala na zemi, a přestože při putování několikrát upadla, její „povaha“ jí pomohla jít dál. O videu informovala agentura Reuters.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nic mi nezbylo. Ale opustila jsem svou Ukrajinu na vlastních nohou,“ říká seniorka ve videu

„Nic mi nezbylo. Ale opustila jsem svou Ukrajinu na vlastních nohou,“ říká seniorka ve videu | Zdroj: Repro Національна поліція України

„Přežila jsem jednu válku (druhou světovou válku – pozn. red.) a přežiju i tuhle,“ říká seniorka ve videu z úkrytu, kam ji ukrajinská policie přesunula poté, co na ženu ve večerních hodinách narazili ukrajinští vojáci, napsala agentura Reuters.

‚Překonat řeku nebo přejít hory.‘ Při pokusu nelegálně opustit zemi zemřelo již asi 30 Ukrajinců

Číst článek

Nyní je Stepanivna v bezpečí úkrytu. Ve videu sedí na posteli zabalená do velkého kožichu a šály, voják jí nabízí něco k snědku.

„Nic mi nezbylo. Ale opustila jsem svou Ukrajinu na vlastních nohou,“ svěřuje se ve videu, kde v ruce stále drží dřevěnou hůl a klacek, o které se při cestě opírala.

„Několikrát jsem při cestě spadla. Pak jsem si na chvíli lehla a odpočinula. Pak jsem ale vstala a řekla jsem si, že musím jít dál,“ popisuje seniorka.

Druhá světová válka podle Stepanivny byla v porovnání s dnešní válkou úplné nic. „Hoří domy a stromy se trhají z kořenů,“ říká. „Je strašné, co se tam děje,“ dodává.

eza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme