ANO spustilo kampaň. Babiš se zalepenými ústy je ve většině novin

Ve většině celostátních deníků ve středu vyšly inzeráty hnutí ANO, na kterých je ministr financí a šéf hnutí Andrej Babiš s ústy přelepenými lepicí páskou. Vládní partaj reklamou, kterou se vymezuje proti svému koaličnímu partnerovi, zahájila předvolební kampaň.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Mladé frontě Dnes, Lidových novinách, Právu a Blesku vyšly 3. května celostránkové inzeráty hnutí ANO s přelepenými ústy Andreje Babiše | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Celostránkovou inzerci si čtenáři mohou nalistovat v Mladé frontě Dnes, Lidových novinách, Právu, Blesku, regionálním Deníku nebo Metru. Podle veřejně dostupných informací je cena za jednorázovou celostránkovou tištěnou inzerci v tuzemských denících v řádu statisíců korun.

ONLINE: Babiš a Chovanec míří za prezidentem. ČSSD a lidovci by rádi dovládli i v demisi

Číst článek

Jak potvrdil pro iROZHLAS.cz mluvčí ANO Vladimír Vořechovský, reklamu tým hnutí plánoval na poslední chvíli v souvislosti vyhlášením termínu voleb ve Sbírce zákonů.(Poznámka redakce: původně server uvedl chybně informaci, že inzerce byla zadána médiím už v pátek.)

Tato inzerce vyšla po úterním vyhlášení termínu voleb ve Sbírce zákonů a už se započítává do předvolební kampaně. Podle nových pravidel mají letos strany limit na financování předvolebních kampaní 90 milionů korun.

„Inzerce vyšla s vědomím, že se započítává do celkové částky 90 milionů korun. My ani nemáme jinou možnost, jelikož kampaň odstartovala," řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí hnutí ANO Vladimír Vořechovský.

Peníze však musí podle zákona odejít z transparentního účtu, ten strana aktuálně připravuje. Zřídit ho musí do pěti dnů od vyhlášení termínu voleb ve Sbírce zákonů. Pokud tak neučiní, hrozí stranám pokuta od 30 tisíc korun do půl milionu. „Věřím, že na to budeme připraveni včas," dodal Vořechovský.

Hnutí podle něj reklamou reaguje na dlouhodobý tlak premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky na Andreje Babiše. Šéf vládního kabinetu chtěl, aby ministr věrohodně vysvětlil podezření z daňových úniků. Napětí v koalici v úterý vyústilo návrhem Sobotky na demisi vlády.

Shrnutí demise vlády: Babiš (ne)mučedníkem, Sobotka (ne)zbabělcem, Hrad zatím mlčí

Číst článek

„Zadání inzerátů bylo celkem narychlo. Pan premiér se poslední měsíc snažil, seč mu síly stačily, alespoň z našeho pohledu, pana předsedu Babiše z vlády dostat. Vnímali jsme to celou dobu. Je to reakce na všechno, co se dělo poslední měsíc. Neumíme si jeho chování úplně vysvětlit, lze se sejít a vše vysvětlil. Pan Babiš vždy dodal vše, co měl, a z druhé strany se vždy ozvalo, že to nestačí. Takže my jsme to vnímali jako snahu dostat ho z vlád, co to stojí," doplnil Vořechovský.

Ne ve všech denících ale vyšel inzerát ve stejné podobě. „Nechali jsme z inzerátu po dohodě s klientem vyndat jména Bakala a Pokorný," napsal na Facebooku Tomáš Skřivánek, šéfredaktor Deníku.

„Ne 'po dohodě s klientem', odmítli jste nám inzerát s těmi jmény zveřejnit," odpověděl mu na sociální síti ministr financí Babiš.

Inzerát terčem vtipů

Reakce na inzerát hnutí ANO se na sociálních sítích objevily záhy po jeho zveřejnění. Jeden z nich dokonce na svém facebookovém profilu sdílel i premiér Sobotka.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme