Premiér Sobotka rozehrál riskantní hru s nejistým výsledkem, píšou české noviny

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka svým rozhodnutím podat kvůli pochybnostem o podnikání ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše demisi celé vlády rozehrál překvapivou a riskantní hru. Výsledek jeho radikálního tahu je ale krajně nejistý, míní komentáře českých listů. V Mladé frontě Dnes, Lidových novinách, Právu a Blesku pak vyšly inzeráty hnutí ANO, na kterých je Babiš s ústy přelepenými lepicí páskou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Titulní strany českých deníků: „Sobotka hraje vabank“ nebo „Velká hra“ | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Někteří autoři chválí premiéra za odvážný krok, kterým překročil svůj stín. Jiní mu ale vyčítají, že za rukojmí vládní přestřelky vzal celou zemi a veřejnost jeho krok stejně nepochopí ani neocení ve volbách.

Komentátoři se shodli v tom, že nyní má velký manévrovací prostor Miloš Zeman. Hlava státu této situace podle nich bezpochyby využije pro upevnění své pozice před prezidentskými volbami.

1. Hospodářské noviny

„Bohuslav Sobotka demisí vlády rozehrál největší partii své politické kariéry. Možná - dost pravděpodobně - to bude partie poslední. Ale nepředbíhejme," míní autor komentáře Hospodářských novin.

I když premiérův tah označil za skutečný politický čin, voliči podle něj těžko pochopí, proč má teď najednou padnout vláda, když Sobotka ví o Babišově střetu zájmů tři a půl roku.

2. Respekt

„Sobotka má pravdu, že kdyby Babiše odvolal, udělá z něj mučedníka a poskytne mu prostor na vedení kampaně. Přesto je podání demise nečekaný krok. Mučedníka z Babiše neudělal a zároveň veřejnosti ukázal, že průšvihy šéfa ANO jsou tak velké, že kvůli nim padá vláda," míní komentátor týdeníku Respekt.

Shrnutí demise vlády: Babiš (ne)mučedníkem, Sobotka (ne)zbabělcem, Hrad zatím mlčí

Číst článek

Klíčové podle něj bude interpretace tohoto radikálního kroku i dalších událostí nadcházejících dnů.

„Situace zvyšuje význam Miloše Zemana, který může demisi odmítnout nebo může znovu jmenovat vládu složenou ze svých kamarádů... Nesmíme ale podceňovat ani to, že má sám před volbami, takže bude muset být mnohem opatrnější než v prvním roce svého mandátu, kdy řešil krizi po demisi Petra Nečase," tvrdí komentátor Respektu.

Sobotka podle něj rozehrál velkou hru, ale její smysl se dá pochopit až z jeho dalších tahů. „Jestli je nemá připravené, měl by se začít rozhlížet po novém zaměstnání," dodal.

3. Mladá fronta Dnes

Podle Mladé fronty Dnes, které stejně jako Lidové noviny patří pod svěřenský fond, kam Babiš nedávno vložil své firmy, zvolil Sobotka řešení, které v sobě nese snad samá možná negativa.

Otázky a odpovědi: musí Zeman demisi přijmout? Může Sobotka vládnout až do říjnových voleb?

Číst článek

Kauza korunových dluhopisů je pro širší veřejnost podle autora článku absolutně nečitelná, to si spíš měl premiér vybrat kauzu Čapího hnízda.

„Pokládat vládu necelý půlrok před řádnými volbami je také grandiózní nesmysl - na předčasné volby i na další reálnou fungující vládu je to hrozně pozdě. Zbývají tedy varianty dovládnutí Sobotkova týmu v demisi, obměněná současná vláda, nebo kabinet úředníků," uvádí Mladá fronta Dnes.

4. Lidové noviny

Bohuslav Sobotka rozehrál podle Lidových novin vysokou hru, a to překvapivě a riskantně. Většinu lidí ale prý naštve pád poměrně funkční a lidi příliš neobtěžující vlády, soudí komentátor deníku.

„Politikou zaujatá menšina je pak vyděšena z faktu, že klíče od moci dostává náhle opět prezident Miloš Zeman... Většinový volič se bude ptát: proč se tedy s tím proradným Babišem paktoval, když mu tak strašně nevoní?" dodal.

5. Právo

Komentátor Práva míní, že kdyby podezření kolem Babišova podnikání byla zjevně nespravedlivá a vykonstruovaná, dalo by se Sobotkovo gesto vnímat po mušketýrsku, tedy Jeden za všechny, všichni za jednoho.

Špidla, Gross, Nečas, Topolánek. Sobotkův kabinet by byl sedmou vládou, která končí předčasně

Číst článek

„Jenže aféry ministra financí začínají přesahovat meze přijatelnosti platné pro politiky v civilizovaných zemích. Pakliže demisí celé vlády přijal premiér účast na Babišových skandálech, bude to veřejnost vnímat spíš podle hesla: Spolu chyceni, spolu oběšeni," píše. Sobotka podle něj s Babišem spojil svůj politický osud, což je vabank s velmi nejistým výsledkem.

V Mladé frontě Dnes, Lidových novinách, Právu a Blesku ve středu vyšly celostránkové inzeráty hnutí ANO, na níž je Babiš s ústy přelepenými lepicí páskou a velkým nápisem Proč? Fotografii doplňují otázky: Proč nás chce ČSSD dostat z vlády a navrhla demisi? Čeho se bojí? Že toho moc víme? nebo Máme se nechat zastavit tradičními politiky?

Následuje krátký text s případy, které ANO vyčítá politikům ČSSD, například kauza někdejších hornických bytů, soud týkající se OKD či údajné ovládnutí státních zástupců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme