Armáda bude mít první nové útočné pušky od léta

Armáda dostane první nové útočné pušky Bren v červenci. Dnes to potvrdil první náměstek ministra obrany Jiří Šedivý. Zbraně dodá Česká zbrojovka poté, co vypořádá požadavky vojáků na úpravy. Ty podle Šedivého vzešly ze zkoušek. Další testy ještě budou následovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká armáda bude vyzbrojena novou útočnou puškou ČZ 805 BREN.

Česká armáda bude vyzbrojena novou útočnou puškou ČZ 805 BREN. | Zdroj: ČTK

„To jsou zkoušky ověřovací série. Ty by měly být do konce června a od července začneme přebírat první sérii těch výrobků,“ řekl Jiří Šedivý.

Požadavky vojáků na úpravy se týkaly zvýšení komfortu při používání. V neposlední řadě se vedou jednání o teleskopické pažbě. První náměstek ministra obrany Jiří Šedivý doplnil, že i přes tyto úpravy se cena nezvýší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Nikoly Bojčeva o vlastnostech nové útočné pušky pro českou armádu ve Večerním Radiožurnálu.mp3

„Cena základního výrobku se samozřejmě nezvyšuje. My není čekáme na nabídku výrobce. To znamená, že čekáme na to, co oni vyvinou a poté budeme dále jednat,“ uvedl Jiří Šedivý.

Hodnota zakázky na nové útočné pušky CZ 805 Bren činí jednu miliardu a sto milionů korun za 6687 kusů.

První ostré nasazení útočných pušek ČZ 805 Bren se dá očekávat v listopadu. Předtím se musejí vojáci s novou zbraní dostatečně seznámit v rámci speciálního výcviku. Pušky nahradí dnes už zastaralé samopaly Sa 58, které nemají možnost přídavného vybavení například pro noční vidění.

Puška má spoustu vychytávek

Puška Bren se může pochlubit až sedmi sty šedesáti ranami za minutu a spoustou dalších vychytávek. Radek Hauerland, technický ředitel České zbrojovky, srovnává novou zbraň s takzvanou osmapadesátkou.

„Původní osmapadesátka využívá náboj, který je starší konstrukce. Náboj ej pomalý, má jiný účinek v cíli. Ta zbraň, ač je dobrá, má jeden hlavní handicap: nejde na ni pověsit žádné příslušenství, pokud je zbraň v základním stavu,“ řekl Radek Hauerland.

Dodal, že Bren naproti tomu používá moderní náboje. Zbraň je také modulární, což znamená, že umožňuje připojit jakékoliv příslušenství – granátomet, optiku, dálkoměr, noční vidění, zvětšovací optiku a další.

Různá nastavení střelby nebo jednoduché ovládání jsou dalšími vlastnostmi, které vojáci podle Hauerlanda přívítali.

„Umožňuje střílet jednotlivými ranami, vést střelbu omezenou dvourannou dávkou a plně automatický režim. To je taky pokrok oproti osmapadesátce. Další výhodou je pravolevé ovládání,“ uvedl Radek Hauerland.

Každá zbraň, než ji armáda přijme do své výzbroje, prochází zkouškami. Ani u pušky Bren tomu není jinak. Jedním z těch, kteří se zkoušek účastnili, je poručík Radim Pyszko.

„Byly vypsané určité střelecké úkoly, které jsme museli plnit. Tam se hodnotila přesnost zásahů, spolehlivost výstřelů tak, aby se zbraň nesekala. Zbraň byla přesná a spolehlivá,“ popsal.

Právě ze zkoušek podle jeho slov vzešly požadavky na zvýšení komfortu při manipulaci se zbraní.

Nikola Bojčev, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme