Španělé se ohradili proti nákupu nových bojových vozidel pro českou armádu. Pozdě, zní z ministerstva

Česká armáda dostane nová bojová vozidla pěchoty, nákup nedávno podepsalo ministerstvo obrany. Jak zjistily iROZHLAS.cz a Radiožurnál, proti smlouvě záhy podala námitku španělská firma GDELS, která se účastnila původního tendru z roku 2018. Podle mluvčí Simony Cigánkové ale přišla stížnost pozdě. „Podle zákona o zadávání veřejných zakázek podávání námitek po uzavření smlouvy již není možné,“ vysvětlila, proč se tím ministerstvo nebude zabývat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojové vozidlo pěchoty CV90 od společnosti BAE Systems

Bojové vozidlo pěchoty CV90 od společnosti BAE Systems | Foto: Michal Voska | Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Na konci května oznámila ministryně Jana Černochová (ODS), že se vojáci mohou těšit na nová bojová vozidla. Ve stejný den, 24. května, došlo k podpisu smlouvy na jejich nákup mezi českým ministerstvem obrany, zbrojovkou BAE Systems a švédskou vládní agenturou FMV.

246 bojových vozidel pěchoty za 59,7 miliardy korun nahradí vozidla BVP-2 z 80. let, které používá 7. mechanizovaná brigáda nyní.

Vláda schválila nákup nových bojových vozidel. Černochová bude jednat s Německem o leopardech

Číst článek

Jak zjistily server iROZHLAS.cz a Radiožurnál, krátce po podpisu se proti smlouvě ohradila španělská zbrojní firma General Dynamics European Land Systems (GDELS), která se účastnila původního tendru na bojová vozidla pěchoty.

„Můžeme potvrdit, že ministerstvo obrany k veřejné zakázce na pořízení bojových vozidel pěchoty obdrželo dokument označený jako ‚námitky‘,“ okomentovala pro server iROZHLAS.cz a Radiožurnál mluvčí resortu Simona Cigánková.

Jednání se Švédy totiž předcházel neúspěšný tendr z roku 2018, kterého se původně účastnily firmy BAE Systems, General Dynamics European Land Systems (GDELS) nebo společnosti PSM a Rheinmetall Landsysteme.

Ministerstvo obrany tento tendr v loňském roce zrušilo poté, co ho předchozí vláda Andreje Babiše (ANO) pozastavila. Nabídky od výrobců tehdy totiž nesplnily armádní požadavky.

Na konci června 2022 pak pověřila vláda Petra Fialy (ODS) ministryni Černochovou (ODS), aby jednala přímo se švédským BAE Systems. Tak se i stalo a letos v květnu byl nákup se Švédy uzavřen.

Samotní Španělé nechtějí námitku k ministerstvu komentovat:

„Pochopte, prosím, že v tento moment aplikujeme ohledně této záležitosti komunikační politiku ‚bez komentáře‘,“ odpověděl mluvčí GDELS Marc-Aurel Bischoff na opakovaně zaslané dotazy.

Nedostatek informací

Během téměř deseti měsíců vyjednávání se ministerstvo snažilo o co největší diskrétnost, na nedostatek informací si opakovaně stěžovali členové poslaneckého výboru pro obranu.

Předseda tohoto výboru a zároveň bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) například kritizoval skutečnost, že se o podpisu smlouvy na nová BVP dozvěděl až z tiskové konference po jednání vlády 24. května.

Servisní smlouva na nová bojová vozidla bude stát další desítky miliard korun. Kdo ji získá, se zatím neví

Číst článek

Podle lidí z resortu obeznámených se situací bylo vyjednávání tajné proto, aby některý ze zájemců o původní tendr nepodal před uzavřením smlouvy námitku, a tím obchod nepřekazil.

„K podání (námitky) však došlo až po uzavření smlouvy se Švédskem. Podle zákona o zadávání veřejných zakázek podávání námitek po uzavření smlouvy již není možné,“ vysvětlila Cigánková a doplnila, že španělské firmě ministerstvo odeslalo v tomto znění dopis.

Také mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Švanda potvrdil, že „úřad žádné podání v této věci neobdržel“ a doplnil: „Po uzavření smlouvy lze postup zadavatele napadnout návrhem na zákaz plnění smlouvy či podat podnět k úřadu, pokud jsou pochybnosti o zákonnosti postupu zadavatele. Nelze již naopak podat návrh proti postupu zadavatele.“

Kateřina Gruntová, Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme