Nocleženka je pro některé lidi na ulici první impuls k novému životu. Dala dohromady Pavlu a Františka

Armáda spásy od pátku rozděluje mezi lidi bez domova takzvané nocleženky. Poukazy na přespání jim koupili lidé přes internet. Za 100 korun darovali noc v teple, jídlo a sprchu. Některým ale dali ještě mnohem více – Pavla Čermáková a František se díky poukázce dostali z ulice, vzali se a hledají si spolu bydlení.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavla Čermáková a František se poznali díky poukázce nocleženka.

Pavla Čermáková a František se poznali díky poukázce nocleženka. | Foto: Marie Veselá | Zdroj: Český rozhlas

„Loni jsem byla na ulici, sice krátkou dobu. Přes tu noc je to horší. Člověk jezdí tramvají, metrem, je uvnitř a tak,“ popsala Radiožurnálu Pavla Čermáková, která využila nocleženku několikrát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Armáda spásy začíná rozdělovat nocleženky

V Armádě spásy se seznámila se svým Františkem. Vzali se a dostali se z ulice do azylového domu.

„Takhle tady žijeme. Je to něco nádherného, když člověk z pod mostu má tady takové bydleníčko, teploučko, televize, čisté povlečení,“ pochvaluje si František Čermák.

S manželkou sice nemůžou být spolu na pokoji, mají ale přislíbený vlastní byt.

Podobný scénář jako u Pavly a Františka by Armáda spásy chtěla vídat častěji. Cesta z ulice do sociálního bytu je ale dlouhá. Nocleženka může pro některé být prvním dobrým impulsem, řekl Radiožurnálu ředitel pro sociální práce František Krupa:

Interaktivní mapa bytové nouze: Prahu trápí bezdomovectví, Ostravu byty v žalostném stavu

Číst článek

„Chceme, aby ten projekt, který je hodně podporovaný veřejností, aby se rozvíjel, a aby eventuálně mohl podpořit i tu další práci člověkem.“

Nocleženky se kupují online, přes webové stránky Armády spásy. Jak systém funguje, popsala Radiožurnálu zakladatelka projektu Lucie Stejskalová:

„Ke každé stokoruně přidělíme nocloženku. Tyto nocleženky poté rozešleme do našich zapojených nocleháren, které máme po celé České republice. Tuto nocleženku už využije člověk bez domova. A zpětně, až se dozvíme, že je nocleženka uplatněna, tak dárce informujeme.

Minulou sezónu lidé koupili přes 23 000 poukazů. Armáda spásy je využila úplně všechny.

Marie Veselá, mat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme