Babiš: Můj návrh na tři typy maturit není dobrý, budu bojovat za úřední. Pokusím se přesvědčit Plagu

Návrh tří typů maturit, který premiér Andrej Babiš (ANO) představil v úterý, není podle předsedy vlády dobrý. Babiš to ve středu řekl v rozhovoru pro CNN Prima News. Na schůzce s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) chce ale za úřední maturitu bojovat, dodal. Plaga už dřív nesouhlasil. Ministerstvo školství podle své mluvčí Anety Lednové předpokládá, že ve středu po jednání s Babišem představí změny v maturitách na tiskové konferenci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Babiš v úterý řekl, že letošní maturita by mohla být kvůli epidemii koronaviru klasická pro studenty mířící na vysokou školu, lehčí zejména pro studenty bez zájmu o vysokoškolské studium a úřední pro ty, kteří doloží problémy v distanční výuce.

Úřední maturita není správným směrem, premiérův návrh je jen jednostranný, říká Plaga

Číst článek

„Včera (v úterý) jsem dával nějaký teoretický návrh, který samozřejmě není dobrý, ale dostávám různé návrhy,“ řekl ve středu Babiš CNN Prima News.

Premiér se tak zasazuje o model podobný tomu, který loni zvolilo Slovensko. Poukázal na to, že tam střední školy dávaly maturitní známky podle průměru za dobu studia a ze 41 000 studentů jen 392 požádalo o ústní zkoušku.

České vysoké školy se slovenskou úřední maturitou přijaly víc než 3500 studentů. „Slováci to měli, bylo to v pohodě, 3700 z nich přišlo k nám na vysoké školy a tam to nevadilo,“ poukázal Babiš.

Zástupci škol to odmítli

Premiér neupřesnil, zda by se jeho návrh na úřední maturity měl týkat státní i školní maturity, nebo jen jedné z těchto dvou částí zkoušek. Státní maturita se skládá povinně z testů ze dvou předmětů. Pro všechny by podle standardního schématu měl platit test z češtiny a druhý předmět si studenti vybírají mezi matematikou a cizím jazykem.

Ministr školství Plaga se postavil Babišovu návrhu na úřední maturity. Označil je za devalvaci vzdělávání

Číst článek

Ještě loni byly součástí státní maturity organizované Cermatem také ústní zkoušky a slohy. Od letoška mají podle novely zákona tyto dvě části organizovat samy školy. Už v lednu ovšem ministerstvo školství rozhodlo, že slohy se kvůli epidemii covidu-19 letos podobně jako loni konat nebudou.

Školní neboli profilovou část maturity dělají pak studenti ještě ze dvou až tří dalších předmětů podle zaměření svého oboru. Součástí této části maturit mohou být i praktické zkoušky.

Zástupci školských asociací možnost plošného udělení úřední maturity v předešlých dnech odmítali. Někteří se vyjádřili tak, že by studenti měli skládat zkoušku alespoň ze školní části maturity, která ověřuje jejich znalosti ve studovaném oboru.

‚Mělo by to být dobrovolné‘

Ministerstvo školství podle Lednové ve spolupráci se školskými asociacemi již dokončilo plán úprav, který ve středu Plaga představí premiérovi na společném jednání.

Babiš zpochybnil význam tradiční maturity. ‚Nikdy jsem se na ni neptal,‘ uvedl svou zkušenost z byznysu

Číst článek

„V návaznosti na něj předpokládáme také představení změn formou tiskové konference,“ řekla mluvčí. Čas zatím neupřesnila.

Proti úředním maturitám se kromě zástupců škol postavil také Svaz průmyslu a dopravy ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Česká konference rektorů.

Babiš ve středu řekl, že kritické hlasy k úřední maturitě možná zaznívají kvůli tomu, že ji navrhl on. Téma by podle něj mohla probrat sněmovna.

„Je to kompetence pana ministra, já s ním budu mluvit, budu ho přesvědčovat, že by měl vyjít vstříc. Znovu opakuji, že je to dobrovolné. Kdo chce maturovat, ať maturuje, kdo měl těžké podmínky, ať se rozhodne,“ uvedl Babiš.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme