Bezpečnostní rada Prahy chce, aby vláda zachovala povinné respirátory v MHD. Obává se delty a cestování

Bezpečnostní rady Prahy žádá vládu, aby zachovala povinnost nošení respirátorů nebo nanoroušek v MHD. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. Podle premiéra Premiér Andreje Babiše (ANO) v rozhovoru pro TN Live řekl, že kabinet by měl o nošení roušek místo respirátorů rozhodnout v pondělí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že zatímco v ostatních regionech epidemie koronaviru klesá, v Praze stagnuje, až mírně roste.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za uplynulých sedm dní připadá v hlavním městě na 100 000 obyvatel 17,2 případu covidu. V ostatních krajích Česka je tento údaj nižší než deset | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Praha také žádá vládu o neprodlenou úpravu formuláře pro cestující do Česka. Měla by se do něj uvádět přesná adresa pro pobyt v karanténě, aby pražská hygienická stanice mohla uskutečnit trasování a kontroly.

„Cestou, jak zmírnit možné riziko nákazy zůstává jednoznačně co nejširší proočkování populace, trasování, pravidelné testování a dodržování všech pravidel,“ okomentoval primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Rada se obává zejména nakažlivější mutace koronaviru delta a také častějšího cestování lidí během letních prázdnin.

Odborníci jsou proti návratu roušek ve vnitřních prostorech, ministr Vojtěch ho přesto navrhne

Číst článek

Podle radních by laboratoře zároveň měly povinně sekvenovat pozitivní výsledky na výskyt mutací ve vzorcích z odběrových míst.

Praha rovněž žádá, aby v Informačním systému infekčních nemocí (ISIN) byli označeni lidé, kteří přijíždějí do České republiky z oblastí s vysokým výskytem onemocnění covid-19.

Zrychlování epidemie

Za uplynulých sedm dní připadá v hlavním městě na 100 000 obyvatel 17,2 případu covidu. V ostatních krajích Česka je tento údaj nižší než deset.

V celé zemi pak je 7,5 nakažených na 100 000 lidí v posledním týdnu.

Reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, je podle pražské radní Mileny Johnové (Praha Sobě) v metropoli na 1,34. Pokud je vyšší než jedna, znamená to, že epidemie zrychluje.

Apel na mladší ročníky

Komunitně se navíc v Praze šíří mutace delta. „V kombinaci s nízkým zájmem o očkování u mladších ročníku je zde velké riziko náhlého příchodu další vlny epidemie. Proto se obracím na všechny, abychom nepolevovali v dodržování protiepidemických opatření, a pak také na ty, kteří mohou, aby se nechali očkovat, aby pro Pražany neskončily prázdniny už na začátku července,“ uvedla Johnová.

Léto bez roušek? Záleží na tom, jak poroste proočkovanost, říká epidemiolog Chlíbek

Číst článek

„Za ten nárůst v Praze jsou zodpovědné zejména mladší ročníky,“ řekl ve středu ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Ve skupině 16 až 19 let je incidence na 100 000 obyvatel v Praze 31,5 a v celé ČR 12,9, u starší skupiny 20 až 29 let je to v Praze 59,9 a v celé zemi 15,6.

„Je to trochu déjà vu. Takhle přesně se ta Praha chovala i minulé léto,“ řekl Dušek. „Každý má hned prvoplánovou interpretaci, že v Praze se otevřelo velké množství barů a nakazí se tam lidé. Možná je to pravda, ale potvrdit to v tuto chvíli nemohu,“ dodal.

Loni byla Praha několikrát nejhorším regionem, odborníci ale upozorňovali, že hlavní města všude na světě mají i při poklesu víc případů než jiné oblasti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme