Bohumil Kulínský opustil vazbu

Sbormistr Bambini di Praga Bohumil Kulínský po 219 dnech opustil brány pankrácké věznice. O jeho propuštění z vazby rozhodl Městský soud v Praze. Kulínský je stíhán za sexuální zneužívání nezletilých sboristek. Soud mu uložil povinnost hlásit se kurátorovi a dokládat, že dodržuje podmínky propuštění. Ve vazbě byl od 25. listopadu, aby neovlivňoval svědkyně, později mu přibylo ještě hrozící pokračování v trestné činnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohumil Kulínský | Zdroj: ČTK

Jak řekl Radiožurnálu místopředseda Městského soudu v Praze Bohuslav Horký, senát dnes rozhodoval o stížnosti Bohumila Kulínského proti květnovému rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 4, jímž byla zamítnuta jeho žádost o propuštění z vazby. Přihlédl přitom i k nálezu Ústavního soudu z tohoto týdne a dospěl k závěru, že důvody pro vazbu pominuly - nehrozí totiž obava z možnosti ovlivňování svědků. Sbormistr se ale musí vystříhat jakéhokoliv kontaktu se souborem, protože podle názoru soudu trvá obava, že by mohl dál páchat trestnou činnost.

"Aby (soud) takovéto obavě zabránil, přijal písemný slib pana obviněného, přijal nabízenou záruku manželky a současně vyslovil dohled nad panem obviněným. Dále uložil omezení spočívající v tom, že musí až do meritorního rozhodnutí ve věci přerušit veškerou činnost související se sborem," uvedl místopředseda městského soudu Horký.

Trestní stíhání teď bude pokračovat na svobodě. Kdyby sbormistr Bambini di Praga podmínky propuštění z vazby porušil, putoval by zpátky za mříže. "Pokud by došlo k nějakému kontaktu s někým ze členů souboru, pak zřejmě by o tom policie byla informována především od takovéhoto člena souboru, jehož by obviněný zkontaktoval. A to by byl důvod znovuvzetí pana Kulínského do vazby."

Kulínský označil měsíce strávené ve vazbě za nejstrašnější chvíle svého života. V cele se učil francouzštinu, hodně četl a plánuje napsat o tom knihu. Důvody vazby považuje za směšné. "Mě na tom hrozně mrzelo to, že nikdo z lidí, kteří ty naše námitky a stížnosti dostávali do ruky, si je nebyl schopen přečíst." Sbormistr naopak pochválil Ústavní soud, který dal podnět k ukončení jeho vazby.

Sbormistr Bambini di Praga byl ve vazbě od loňského listopadu kvůli údajnému sexuálnímu zneužívání 49 bývalých členek sboru. Vazba mu byla prodloužena v únoru, ale Ústavní soud tento týden rozhodl, že se tak stalo v rozporu s Ústavou. Sbormistr totiž nedostal možnost se k prodloužení vazby vyjádřit, čímž byla zkrácena jeho základní práva.

Obvodní soud pro Prahu 4 následně Kulínského z vazby propustil. Státní zástupkyně ale proti tomu podala stížnost. Obávala se, že by obžalovaný mohl na svobodě ovlivňovat svědkyně nebo pokračovat v trestné činnosti.

Bohumil Kulínský měl po celou dobu, kterou byl ve vazbě, podporu kolegů umělců. Petici za jeho propuštění podepsali například skladatel Ondřej Soukup, zpěvačka Marta Kubišová nebo dirigent Jiří Bělohlávek. Soudy ale k petici přihlížet nemohou - z hlediska trestního práva je totiž nezákonná.

Jana Zemanová, Lenka Rákosová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme