Brněnský magistrát vymáhá sociální půjčky

Za dřívější sociální politiku státu Brno zřejmě zaplatí až milión korun. Mohou za to půjčky z přelomu let 1999 a 2000 lidem, kterým firmy nevyplácely mzdy. Zaměstnanci tehdy mohli od státu zprostředkovaně přes magistrát dostat až 10 tisíc korun. Úřadu se ale nedaří půjčky vymáhat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brno | Foto: Brno.cz

Dva roky po lhůtě splatnosti magistrátu dluží více než stovka osob. Těm teď hrozí exekuce a magistrátu, že dluh zaplatí ze svého. Brno před lety vyplatilo téměř 18 milionů korun bezmála 1 800 lidem. Většina, která půjčku dostala, tedy zhruba 1 500 lidí, tehdy pracovala v Zetoru Brno.

Podnik ale dlužné mzdy už svým zaměstnancům vyrovnal - navíc úročené, uvedl odborový předák firmy Alois Kazele: "Pokud jsou to lidé ze Zetoru a pokud byli vyrovnáni a zažádali si, to je opravdu vyčůranost, lidově řečeno."

Peníze dostalo Brno rovněž jako úvěr od státu. Pokud tedy úřad desetitisícové částky nevymůže, zaplatí je městský rozpočet. "My se musíme snažit, aby to soud z těch lidí vymohl, proč by to mělo platit město," podotkla Lea Janků z magistrátu.

Michal Záboj, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme