Lékaři propustili z nemocnice první zraněné ze srážky trolejbusu a tramvaje. Vyšetřování potrvá měsíce

Lékaři v úterý z nemocnice propustili domů dítě, které bylo zraněno při pondělní srážce tramvaje a trolejbusu v centru Brna. Při nehodě utrpělo zranění 40 lidí, z toho 13 těžká a středně těžká. Mezi nimi byli i oba řidiči – jeden z nich je už úspěšně po operaci. Všichni mohou žádat o odškodnění.Brněnský dopravní podnik pro účastníky nehody zřídil speciální linku.

Brno (Aktualizováno: 20:59 2. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní podnik města Brna zřídil speciální infolinku, aby se účastníci nehody mohli informovat o případném odškodnění. S tím jim poradí právníci, řekla Českému rozhlasu Brno mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

,Rána jako z děla, všichni lítali jako papírové hračky.‘ Svědek popsal srážku trolejbusu s tramvají

Číst článek

„Pro tyto případy je dopravní podnik města Brna pojištěn. Celý postup ale bude záviset na výsledcích vyšetřování nehody. Zřízením této linky bychom chtěli účastníkům nehody především usnadnit komunikaci při řešení případných vzniklých problémů,“ řekla Tomaštíková.

Zlomeniny i poranění hrudníku

Při srážce v Křenové ulici bylo zraněno 40 lidí včetně dvou dětí a obou řidičů, 13 lidí mělo těžké nebo středně těžké zranění. Fakultní nemocnice Brno přijala pět dospělých pacientů a jedno dítě do Dětské nemocnice Brno, která pod ni spadá. „Dítě jsme už propustili. Pět dospělých je u nás. Víceméně měli středně těžká poranění,“ uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára.

Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně nadále leží všichni čtyři pacienti, kteří byli přijati v pondělí, řekla mluvčí nemocnice Petra Veselá.

„Jedná se převážně o zlomeniny, ať už žeber, lopatky, bérce, ale také vážné poranění hrudníku. Nejsou v bezprostředním ohrožení života,“ řekla mluvčí.

Vyšetřování potrvá měsíce

Střet vyšetřuje policie spolu s drážní inspekcí. Proč se vozidla srazila, zatím není jasné. Policie má pro vyšetřování k dispozici kamerový záznam. „V současné době ho analyzujeme. Nebudeme ale sdělovat, odkud pochází,“ uvedl mluvčí policie David Chaloupka.

Policisté chtějí vyslechnout desítky svědků, včetně zraněných pasažérů. Vyzývají všechny, kteří na místě nehody natáčeli, aby se přihlásili. Nehodu mohly zachytit i kamery v autech. „Svědků je hodně, není to otázka několika dní, že by byli všichni vyslechnuti,“ doplnil Chaloupka. 

„Zatím jsme nehovořili s řidičem tramvaje či s řidičem trolejbusu. Ty výpovědi určitě budou pro vyšetření nehody důležité. Stejně důležité budou i zadané znalecké posudky. Podobná nehoda se stala před několika lety na ulici Zemědělská. Vyšetřování tehdy trvalo půl roku a více,“ řekl mluvčí brněnských kriminalistů Bohumil Malášek.

Mluvčí drážní inspekce Martin Drápal řekl, že dosavadní vyšetřování nepotvrdilo, že by za kolizi mohla přecházející žena s kočárkem, které se trolejbus vyhýbal. „Pracujeme se dvěma verzemi, a to je technická závada, nebo selhání člověka, žádné jiné verze nejsou. Šetření je ale na začátku,“ dodal.

Škoda dva miliony

Škodu předběžně odhadla Drážní inspekce na dva miliony korun, milion na každém vozidle. Dopravní podnik zatím svůj odhad škody nezveřejnil.

V Brně se srazil trolejbus s tramvají. Zraněných je celkem 40, škoda se odhaduje na dva miliony

Číst článek

Trolejbus poškozený při nehodě dopravní podnik sešrotuje. Tramvaj chce opravit, nejprve ji však musí prohlédnout technici, doplnila Tomaštíková.

V Brně jezdí vůz od roku 1990, generální opravu absolvoval v roce 2008 a naposledy v roce 2017 takzvanou velkou prohlídku. Shodou okolností se tento vůz srazil s jinou tramvají již v roce 1995, následky však nebyly zdaleka tak velké.

ahe, tip, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme