Budou stávkovat zaměstnanci ČSSZ a úřadů práce?

Zítřejší stávky se zúčastní nejvíce lidí za posledních 20 let. Na 100 tisíc zaměstnanců státní správy bude zítra stávkovat, dalších 100 tisíc lidí má stávku podpořit a na protestních akcích v 21 městech odbory čekají okolo 40ti tisíc lidí. Podle odborářů prý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek zakázal účast na stávce zaměstnancům České správy sociálního zabezpečení a úřadů práce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká správa sociálního zabezpečení

Česká správa sociálního zabezpečení | Foto: Alena Palečková

Podle místopředsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Jana Rovenského, tím dochází k porušení ústavy a Listiny základních lidských práv a svobod:

Přehrát

00:00 / 00:00

Rovenský - stávka - Drábek.mp3

„Včera sdělil ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení ředitelům jednotlivých krajských pracovišť, že provoz všech pracovišť po celé České republice musí být zajištěn, je to nařízení ministra práce a sociálních věcí a toto nařízení se týká všech úřadů v působnosti zmíněného resortu. Tímto způsobem je jednoznačně porušeno základní právo všech zaměstnanců a státu, je porušena Ústava České republiky a následně i Listina základních lidských práv a svobod.“

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek považuje obvinění za naprosto nesmyslné a lživé. Přímo ani nepřímo nezakázal zaměstnancům v resortu stávkovat. Zároveň vyzve odboráře, aby se mu veřejně omluvili:

Přehrát

00:00 / 00:00

Drábek - reakce na Rovenského.mp3

„Pokud chtějí takovým způsobem zdůvodňovat případnou nízkou účast na stávce, tak to považuji za velmi špatný postup. Já jsem pouze upozornil jak ředitele úřadu práce, tak ústředního ředitele ČSSZ, že je vhodné, pokud zůstanou zaměstnanci, kteří nebudou stávkovat, aby zajistili alespoň základní chod jednotlivých pracovišť.“

Na ministerstvu práce a sociálních věcí se podle Drábka ke stávce aktivně připojí 5 zaměstnanců z celkových 800.

Ke stávce se připojí podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkové i nemocnice:

„Stávka se plánovala dlouhodobě dopředu, proto se například na zítřejší den neobjednávali pacienti na nějaká opakovaná vyšetření nebo kontroly, které snesou odklad. V nemocnicích bude fungovat omezený provoz. Zaměstnanci, kteří mohou stávkovat, tak stávkovat budou a ti, kteří stávkovat nemohou, budou zajišťovat nezbytné služby tak, aby nebyli ohroženi pacienti.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Odbory - stávka.mp3

Připojí se většina nemocnic, předběžný odhad čítá 60 tisíc lidí. Odbory ve zdravotnictví souhlasí s tím, že se šetřit musí, ale ne na lidech.

„Chybí nám ekonomická strategie pro Českou republiku, chybí konkrétní zákony, které by potíraly korupci, dále úsporná opatření, která by řešila jednotlivé rozhazovačné rezorty. Chceme změnit lékovou politiku, na které by se dalo ušetřit 6 miliard. Chceme zrušit zastropování odvodů na zdravotní pojištění, které by přineslo do systému 3 miliardy. My jsme přišli s konkrétními návrhy, které bohužel nikdo neslyšel,“ dodává Dagmar Žitníková.

Stávka zaměstnanců státní správy bude celodenní. Její konec a začátek se bude řídit pracovní dobou na jednotlivých pracovištích.

Jitka Malá, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme