Bureš prezidenta o obsazení postů v justici nepřesvědčil

Vztah mezi předsedkyní Nejvyššího soudu Eliškou Wagnerovou a ministrem spravedlnosti Jaroslavem Burešem je stále napjatější. Důvodem jsou jejich postoje k obsazení postu předsedy Nejvyššího soudu, na který prezident Václav Havel počítá se soudkyní Ivou Brožovou. Wagnerovou chce jmenovat ústavní soudkyní. O personálním obsazení těchto prestižních postů ministr Bureš s prezidentem jednal, ale shodu nenalezli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V.Havel a J.Bureš | Foto: Petra Mášová

Ministru Burešovi se nepodařilo prezidenta Václava Havla přesvědčit, aby změnil názor na jmenování Ivy Brožové předsedkyní Nejvyššího soudu. Tento krok ale souvisí se jmenováním Elišky Wagnerové do Ústavního soudu a v tomto bodě potřebuje prezident souhlas Senátu.

Pokud by senátoři s Havlovým návrhem nesouhlasili, zůstala by Wagnerová předsedkyní Nejvyššího soudu a Brožová by ji nemohla nahradit. Diskuse o tomto horkém tématu se odehraje v horní komoře přibližně v polovině března.

Bureš apeloval na prezidenta, aby osobnosti jmenované na tyto posty měly nejen respekt u odborníků, ale také širokou prestiž ve společnosti. "Také jsem panu prezidentovi pro určitou úplnost jeho úvah nabídl možnost přemýšlet o tom, že by taková místa mohla být svěřována těm soudcům, kteří jsou sice věkem relativně mladí, ale prokázali vysokou odbornost. Jsou osobami, jejichž pověst překročila Českou republiku a jsou uznávanými autoritami," uvedl pro Radiožurnál Jaroslav Bureš.

Přehrát

00:00 / 00:00

J.Bureš k Nejvyššímu soudu

Prezident ale podle mluvčího Ladislava Špačka své rozhodnutí měnit nehodlá. "Pan prezident pozorně vyslechl argumenty pana ministra a jakkoliv to není jeho povinností, tak vyslechl jeho stanovisko, to znamená důvody, které měl on pro to, aby avizoval jmenování příslušných funkcionářů," řekl po schůzce novinářům Špaček.

Bureš po schůzce zpochybnil prestiž soudkyně Ivy Brožové. "Paní doktorka Brožová je nepochybně velmi slušný člověk, ale zkuste si udělat nějakou analýzu v budovách okresních, krajských a vrchních soudů a zjistíte, zda mezi soudci se takové prestiži těší," uvedl Bureš.

Na jeho slova ostře reagovala předsedkyně Nejvyššího soudu Eliška Wagnerová. Všichni soudci v České republice by podle ní měli být ostražití. Odborné hodnocení soudce ministrem považuje Wagnerová za nepřípustné a varuje, že v budoucnu to může potkat kteréhokoliv soudce. "Ministr spravedlnosti je orgán státní správy a státní správa nemá s hodnocením odborné způsobilosti soudců nikdy co dělat," dodala Wagnerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Wagnerová: Burešovy výroky odsuzuji

Bureš Radiožurnálu řekl, že v současné době o svém názoru na její odborné kvality s Ivou Brožovou nemluvil, ale v minulosti k tomu příležitost měl. Eliška Wagnerová to však považuje za lež. "Já tvrdím, že lže. Nikdy o tomto nemluvil," prohlásila.

Podobný názor na údajnou ministerskou kontrolu odborné způsobilosti soudců sdílí i prezident. Obrátil se dnes proto na Ústavní soud, aby posoudil nový zákon o soudech a soudcích. Podle mluvčího Špačka podal prezident návrh na zrušení části normy, podle které může být každý soudce odvolán na základě rozhodnutí zvláštní rady ministerstva spravedlnosti. Prezident to pokládá za porušení Ústavy, protože soudce je podle základního zákona ze své funkce neodvolatelný.

Milan Kopp, Eva Hůlková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme