Češi a Poláci spojí své síly v boji proti smogu. Vzniknou expertní skupiny

Češi a Poláci se rozhodli hledat cesty ke zlepšení ovzduší na obou stranách hranice společně. V následujících měsících by měly být sestaveny tři expertní skupiny, které se zaměří na kontrolu domácích topenišť, snížení škodlivin z průmyslových podniků i na možnosti, jak získat peníze z Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog v Ostravě | Zdroj: ČTK

Dnešní ostravské jednání odborníků z obou zemí ukázalo některé odlišnosti v zákonech a naznačilo možnosti budoucí spolupráce.

„Stojíme před úkolem vytvořit společné pracovní skupiny, kde budou zastoupeni reprezentanti z ústřední státní správy a ze samosprávy. Taktéž společně připravujeme právní mechanismus, který by nám umožnil vzájemnou výměnu informací ohledně procesu povolování investic na obou stranách hranice,“ potvrdil polský ministr životního prostředí Marcin Korolec.

Právě Polsko je v regionu častým terčem kritiky. Tamní podniky mají například mnohem měkčí ekologické podmínky než české firmy. Pracovní skupiny teď mají najít konkrétní řešení problémů.

„My si tady můžeme předhazovat čísla o tom, kolik znečisťujících látek chodí přes hranice. V ročním součtu je to zhruba vyrovnané. Ale cílem toho není hitparáda výčitek, cílem je hledat nějaká řešení. Cílem není vytvářet skupiny pro skupiny, ale spíš řešit nějaký konkrétní problém. Jedna věc jsou evropské peníze, druhá věc jsou domácnosti, které vnímáme jako problém,“ upřesnil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS.

Jana Jeckelová, Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme