Češi si poprvé volí své zástupce do Evropského parlamentu
Češi mají poprvé možnost ovlivnit běh věcí v Evropské unii. Úvodní den historicky prvních voleb do Evropského parlamentu se ale s velkým zájmem nesetkal. Svůj hlas přišlo podle odhadů odevzdat jen asi 20 procent voličů. Potvrzuje se tak, že české občany budou eurovolby zajímat méně než volby do národního parlamentu a obecních zastupitelstev. Volby budou pokračovat v sobotu od 8 do 14 hodin.
Dva tucty českých europoslanců si voliči vyberou z nabídky 31 politických seskupení, která do volebního soupeření vyslala přes 800 kandidátů. O tom, kdo z nich se stane evropským poslancem, může rozhodnout přes osm milionů Čechů s hlasovacím právem.
Podle průzkumů veřejného mínění chce k urnám přijít méně než polovina oprávněných voličů. K hojné účasti ve volbách vyzývá voliče také prezident Václav Klaus. Jak řekl Radiožurnálu, za ty, kteří k volbám nepřijdou, bude rozhodovat někdo jiný a to je podle něj velká chyba.
"Když nepřijdou, tak za ně bude volit někdo jiný a o nich bude rozhodovat někdo jiný, to já myslím, že je velikánská chyba. Voliči by se měli opravdu zamýšlet nad tím, co ti lidé slibují, nakolik chtějí skutečně hájit zájmy naší země, nebo nakolik chtějí dělat čiré Evropany, kterým je jedno, co je pro nás dobré," apeloval prezident.
Volební místnosti se na 14.763 místech republiky otevřely v pátek ve 14 hodin a uzavřely v deset večer. Odevzdat svůj hlas mohou lidé ještě v sobotu od 8 do 14 hodin. Voliči by si sebou do volební místnosti měli vzít doklad totožnosti, tedy občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud se jim nebude zamlouvat podoba hlasovacích lístků, mohou si je u volebních komisí vyměnit za nové.
Volby zatím probíhají bez větších zádrhelů. Netradiční problém ale řešili pracovníci olomouckého krajského úřadu kvůli volbám ve Vykanticích na Šumpersku. Tamní starosta totiž místo vlajky Evropské unie vyvěsil vlajku Aljašky. Zdůvodnil to tím, že vlajku EU ze stožáru před obecním úřadem někdo odcizil. Problém tak vyřešil po svém. Krajský úřad po upozornění občanů dodal do obce unijní vlajku z rezerv Hasičského záchranného sboru.
Hlasy odevzdané v nynějších eurovolbách se začnou sčítat až 32 hodin po jejich skončení, tedy až v neděli večer. Proč, to vysvětluje předseda Českého statistického úřadu Jan Fischer. "Pravidla hry v Evropské unii ukládají, aby žádné údaje nebyly zveřejňovány do té doby, než skončí hlasování v poslední zemi. Čtyři země Evropské unie - Itálie, Slovensko, Rakousko a Polsko - končí s hlasováním v neděli ve 22 hodin, a teprve tehdy začnou naše okrskové komise sčítat výsledky hlasování."
Volební místnosti se proto v sobotu ve 14 hodin zapečetí a okrskové komise se do nich vrátí až v neděli ve 22 hodin. Šéf statistického úřadu se netají obavami z této pauzy. "Já jenom pevně doufám, že okrskové volební komise se zhostí svých povinností dobře, jsou samozřejmě dobře proškoleny, ale nezastírám, že tato novinka v přetržce práce volebních komisí může přinést i určitá zdržení ve zpracování."
Největší evropské volby v historii odstartovaly už ve čtvrtek, kdy si své zástupce vybírali voliči ve Velké Británii a Nizozemsku. Obyvatelé evropské pětadvacítky si v nynějších volbách celkem zvolí 732 nových europoslanců.
Nový Evropský parlament zasedne poprvé 20. července. Poslanci budou pět let spolurozhodovat o většině nové evropské legislativy, která sama bude jako hlavní zdroj práva v celé unii buď platit přímo, nebo bude přenášena do národních právních řádů.