Po neúspěšném výběrovém řízení povede Českou poštu dočasně Miroslav Štěpán, nahradí Knapa

Českou poštu od března dočasně povede dosavadní ředitel poštovní služby podniku Miroslav Štěpán. Nahradí dosavadního šéfa Romana Knapa. Nové vedení měl stát vybrat ve výběrovém řízení, v něm ale žádný z uchazečů neuspěl. Stálého generálního ředitele proto podnik vybere v novém výběrovém řízení. Na středeční tiskové konferenci to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Praha (Aktualizováno: 18:27 1. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pošta, ilustrační foto

Česká pošta bude mít nové vedení, ale jen dočasně. Romana Knapa nahradí dosavadní ředitel poštovní služby Miroslav Štěpán. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Českou poštu od března dočasně povede dosavadní ředitel poštovní služby podniku Miroslav Štěpán. Dosavadní šéf pošty Roman Knap z funkce na konci února odejde.

Česká pošta zvyšuje ceny svých služeb, doručení obyčejného dopisu bude od února stát 23 korun

Číst článek

Nového šéfa státního podniku stát hledal ve výběrovém řízení, ve kterém však žádný z deseti uchazečů neuspěl. Stálého generálního ředitele podnik vybere v novém výběrovém řízení. Na středeční tiskové konferenci to řekl ministr vnitra.

Loňské hospodaření ovlivnila pandemie koronaviru. Pošta provozuje v zemi zhruba 3200 poboček a poskytuje na základě licence od Českého telekomunikačního úřadu základní poštovní služby na celém území státu.

Nový dočasný ředitel České pošty Miroslav Štěpán. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Neshody s odboráři

Vedení České pošty se ve středu také nedohodlo s odboráři na zvýšení mezd v letošním roce.

Pošta vylepšila svůj návrh z 3,5 procenta na pět procent, zástupci odborů požadují nejméně deset procent, řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík. Další jednání má být 15. února.

„Česká pošta představila návrh, který počítá s navýšením tarifních mezd o pět procent. Je to maximum, které si můžeme vzhledem k ekonomické situaci dovolit. Všichni zástupci odborových organizací považují tento návrh za silně nedostačující a požadují navýšení o deset procent,“ uvedl Vitík.

Transformace

Loni Česká pošta mzdy nezvyšovala, pouze zaměstnancům vyplácela mimořádné odměny. Podle odborářů je průměrná mzda pošťáků dlouhodobě nižší, než je celorepublikový průměr. Nyní je zhruba 8000 Kč pod průměrnou mzdou v Česku, která přesahuje 40 000 Kč.

Britská pošta vydala unikátní známky s Iron Maiden. Ti se zařadili po bok legend jako Beatles

Číst článek

Rakušan ve středu oznámil, že stát letos zahájí rozsáhlou transformaci České pošty. Jejím cílem bude redukce nákladů a zmodernizování jejích služeb. Řešit se bude i možné rozdělení státního podniku a služeb.

Česká pošta předloni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad 1,37 miliardy korun.

Provozní výnosy vzrostly o 400 milionů na 19,55 miliardy korun. Státní podnik provozuje 3200 poboček a zaměstnává zhruba 25 000 lidí. Od státu má nárok na úhradu nákladů za poskytování základních služeb do výše 1,5 miliardy Kč.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme