ředitel

|Hana Mazancová |Zprávy z domova

Zneužíval své žáky, tvrdí obžaloba. Přitahují mě dospívající chlapci, přiznal exředitel střední školy

Obvodní soud pro Prahu 6 začal řešit případ pedagoga L. K., bývalého ředitele Střední školy elektrotechniky a strojírenství na Praze 10. Jak před časem informoval Zpravodajský web Českého rozhlasu, obžaloba ho viní ze sexuálního nátlaku, znásilnění a ohrožování výchovy dítěte. Toho se měl podle policie dopuštět například při školních výletech několik let na svých žácích. „Do konce života budu žit v souladu se zákonem a morálkou," slíbil obžalovaný hned na úvod soudkyni. Dva z chlapců požadují po pedagogovi každý jeden milion korun za způsobenou nemajetkovou újmu.

| ČTK |Zprávy z domova

Na místo ředitele motolské nemocnice nerezignuji, řekl Ludvík. Do voleb chce mít zástupce

Miloslav Ludvík z ČSSD, který by měl být novým ministrem zdravotnictví, na místo ředitele Fakultní nemocnice v Motole nerezignuje. Zařízení bude do sněmovních voleb řídit jeho zástupce, řekl v pátek novinářům. Podobně se ředitelského křesla ve Fakultní nemocnici v Ostravě nevzdal při svém nástupu na ministerstvo ani dosavadní šéf resortu Svatopluk Němeček ze stejné strany.

|David Černý |Zprávy z domova

Kabátek dál v čele VZP. Babiš protestuje, Němeček kritiku odmítá: ANO v radě proti nebylo

Všeobecnou zdravotní pojišťovnu dál povede současný ředitel Zdeněk Kabátek. Správní rada VZP ho do funkce v pondělí zvolila na další čtyři roky. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš to ale považuje za skandální. Kabátek je prý představitelem éry českého zdravotnictví, která je protkaná korupcí a úplatky. Babiš dodal, že jde o podraz ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD. Ten ale Babišovu kritiku nechápe. Šéfa VZP volí správní rada pojišťovny, kde má své členy i hnutí ANO. A ti proti nebyli.

| ČRo, Veronika Neprašová, Pavla Lioliasová |Regiony

Náměstek primátorky navrhne odvolání ředitele malešické střední školy

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek z ČSSD navrhuje odvolat ředitele Střední průmyslové školy Na Třebešíně. František Bártl je podle něj zodpovědný za šikanu, která se na škole objevila. Primátorka Adriana Krnáčová po dnešní návštěvě školy řekla, že se o tom bude jednat na mimořádném zasedání rady ve čtvrtek.

| ČRo, Martin Hromádka, Jan Charvát |Regiony

Ředitel školy Na Třebešíně, kde žáci šikanovali učitelku, odstoupit nehodlá

Ředitel pražské průmyslové školy Na Třebešíně František Bártl kvůli šikanování učitelky neodstoupí. Za činy žáků podle svých slov ani necítí odpovědnost, přestože už v lednu existovala videa, kvůli kterým byli tři žáci podmíněně vyloučeni. Pětapadesátiletá pedagožka zemřela na začátku února, vedení školy souvislost úmrtí ženy se šikanou odmítá. Tvrdí, že na vině byly její zdravotní problémy.

O post ředitele ČRo se uchází 27 lidí. Pět postupujících vybere rada ještě do Vánoc

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Zatím 27 lidí se přihlásilo do výběrového řízení na post generálního ředitele Českého rozhlasu. Čas na podání přihlášek měli uchazeči do dnešního poledne, další kandidatury s dnešním razítkem však mohou ještě přijít do pondělí poštou. Rada z těchto lidí ještě před Vánocemi vybere pětici, která postoupí do druhého kola. Jméno nového ředitele by mělo být známé nejpozději na začátku února.

|Simona Bartošová, Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Bílek končí v čele GIBS. Kandidáta na nového ředitele má Sobotka oznámit v pátek

Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivan Bílek dnes končí. Útvar, který vyšetřuje trestné činy policistů, celníků a příslušníků vězeňské služby, vedl od jeho vzniku v roce 2012. O propuštění ze služebního poměru Bílek požádal po vypuknutí korupční kauzy Vidkun. Kdo by ho mohl ve funkci nahradit, má premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD oznámit v pátek.

| ČRo, Veronika Sedláčková |Zprávy z domova

Prozatímní šéf ČRo se zaměří hlavně na rozpočet. Post stálého ředitele zatím neřeší

Uzavření hospodaření za letošní rok a příprava rozpočtu na rok následující, to jako své hlavní úkoly vidí prozatímní ředitel Českého rozhlasu Karel Zýka. Uvedl to v rozhovoru pro Radiožurnál. O tom, zda se bude ucházet příští rok i o post stálého ředitele, prý zatím rozhodnutý není. Zýka ve funkci střídá Petera Duhana, který na svůj post rezignoval. „Předchozí generální ředitel se svými kolegy odvedli podle mého názoru perfektní práci,“ míní Zýka, který chce tuto „dobrou kondici“ rozhlasu udržet.

| ČTK |Zprávy z domova

Ředitel školy, který dal pohlavek drzému žákovi, rezignoval

Ředitel pražské Základní školy Glowackého Miroslav Koranda, který dal pohlavek žákovi, rezignoval. Čelil návrhu na odvolání, který projednalo vedení Prahy 8 a dnes o něm mělo hlasovat. Verdikt měla radnice vyslovit už před dvěma týdny, na nátlak rodičů i žáků, kteří proti odvolání ředitele uspořádali demonstraci, své rozhodnutí tehdy odložila. Napsal to server Lidovky.cz.

| ČTK, msk |Zprávy ze světa

Volkswagen povede Matthias Müller z Porsche. Nového šéfa má i Škoda

Novým šéfem německého automobilového koncernu Volkswagen byl podle očekávání jmenován Matthias Müller, který doposud řídil divizi Porsche. Šéfem Škody Auto se pak stane Bernhard Maier, který nahradí Winfrieda Vahlanda, jenž od listopadu povede aktivity VW v Severní Americe. Německá automobilka to oznámila po dnešním zasedání dozorčí rady. Personálními změnami reaguje na skandál kolem falšování emisních testů.