Česká pošta považuje síť svých poboček za neudržitelnou. Má dojít k redukci

Pošta bude v průběhu roku usilovat o uzavření více než dvou set poboček. Jejich služby by sice neměly zmizet docela, pro obyvatele malých obcí se ale přesto jedná o nepřijatelné zprávy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Obavy z rušení pošt prožívají nebo ještě budou prožívat obyvatelé 226 obcí nebo lokalit, kde by letos pošta ráda uzavřela své málo vytížené pobočky.

Podle Iva Mravinace z České pošty jsou ale emoce kolem transformace sítě provozoven přemrštěné:

Přehrát

00:00 / 00:00

O redukci sítě poboček České pošty mluvila Zuzana Vlčková

"Pobočky nerušíme, protože v tom místě vždy zůstávají poštovní služby, zůstává tam poštovní obsluha, akorát je to trochu jiná forma.“

Služby, na které byli klienti nerentabilních poboček zvyklí, mají zůstat zachovány. Změní se jen jejich provozovatel.

Do budoucna bychom tak měli fungovat na bázi, která provozovateli služeb hojně využívána v zahraničí už dnes:

"Maximálně snižují počty vlastních poboček a nahrazují to systémem franšíz. Podívejte se třeba do Rakouska, to má přibližně stejný počet obyvatel přibližně jako Česká republika - a rakouská pošta má 400 pošt, všechno statní jsou franšízy, obyvatelé si na to zvykli, nedělá to žádné problémy,“ říká Mravinac.

V praxi to znamená, že si běžnou poštovní agendu půjdeme namísto do uzavřené pobočky vyřídit na obecní úřad nebo třeba do obchodu či trafiky. Ostatně konkrétní podoby plánované služby mají šanci ovlivnit samy obce, kde má k redukci dojít. Právě s nimi totiž Česká pošta vyjednává ještě dříve, než se k uzavření pobočky rozhodne.

Česká pošta. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Ivo Mravinac dále doplňuje, že obavy, které vzbudila vyhláška Českého telekomunikačního úřadu o dostupnosti poštovních služeb, nejsou namístě. Zásadní změna je ale nutná:

"Problém je v tom, že se naše síť neměnila za obrovsky dlouhou dobu, zatímco migrace obyvatel byla značná.“

Česká pošta chce zavřít další malé pobočky. Ve Skalici u Frýdku-Místku si už zvykli na výdejnu

Číst článek

Rozšiřování poštovní sítě přitom podle Iva Mravinace nepřipadá v úvahu, už dnes máme totiž druhou nejhustší síť v Evropě.

Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme