Česko chce zvrátit rozhodnutí Evropského soudu, že porušilo práva muže odsouzeného na doživotí

Česká vláda se nesmířila s červnovým rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), které konstatovalo, že Česko v trestním řízení porušilo práva za vraždu doživotně odsouzeného Roberta Tempela. Vládní zmocněnec požádal, aby se věcí zabýval ještě velký senát soudu. Uvedl to mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní proces s Robertem Tempelem trval deset let a jeden měsíc | Zdroj: Profimedia

„V takové, svou povahou výjimečné žádosti je třeba pečlivě zdůvodnit, s jakými principiálními otázkami se senát v rozsudku správně nevypořádal. Ve věci Tempel senát především nevysvětlil, jakými kritérii se má nadřízený národní soud řídit při rozhodování o odnětí věci v případech, kdy podle něj podřízený soud opakovaně chybuje a nedospěje ke správnému rozhodnutí,“ uvedl zmocněnec pro zastupování před ESLP Vít Alexander Schorm.

Do doby rozhodnutí o žádosti není rozsudek pravomocný. O žádostech rozhoduje pětičlenný panel soudců velkého senátu. V praxi bývá těmto žádostem vyhověno pouze ojediněle.

Tempel si odpykává doživotní trest za dvojnásobnou vraždu spáchanou v roce 2001. Krajský soud v Plzni muže čtyřikrát osvobodil, pražský vrchní soud ale zprošťující verdikt pokaždé zrušil.

Na doživotí odsouzený vrah Tempel uspěl ve Štrasburku. Jeho případ může znovu otevřít Ústavní soud

Číst článek

Pravomocně byl odsouzen až po přesunutí případu ke Krajskému soudu v Praze, a to v roce 2009. Definitivní tečku za kauzou udělal v roce 2012 Ústavní soud, který odmítl Tempelovu stížnost. Řízení tak trvalo deset let a jeden měsíc.

Tempel si stěžoval ve Štrasburku a tamní soud letos rozhodl, že Česko muži upřelo právo na spravedlivý proces a že proces nebyl dokončen v přiměřené lhůtě. Český stát má proto Tempelovi vyplatit odškodné v součtu zhruba 13 000 eur (zhruba 350 000 korun).

Pokud rozhodnutí ESLP nabude právní moci, může se Tempel obrátit na český Ústavní soud a navrhnout obnovu svého řízení.

Vraždy, za něž byl Tempel potrestán, se staly na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku. Tempel tam podle obžaloby předal své oběti 400 000 korun za auto, které si údajně chtěl koupit. Následně muže zastřelil. Zasáhl i druhého muže a poté jej bil do hlavy železnou tyčí s kusem betonu a montážním klíčem.

Obě těla následující den zakopal ve Staré Vodě na Chebsku. Tempel se hájil tím, že vraždu nespáchal on, ale člověk zvaný Biftek, jenž byl také na místě činu a jenž později v kauze vystupoval jako klíčový svědek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme