Zpravodajský server agentury ČTK napadli hackeři. Vydal falešné zprávy o atentátu na Pellegriniho

Neznámý útočník umístil v úterý dopoledne na zpravodajský web České noviny dva smyšlené články. Ani jeden z textů nepochází z produkce agentury ČTK, která server provozuje. Varování zveřejnila sama agentura. O případ se zajímá Bezpečnostní informační služba.

Aktualizujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini na návštěvě Poslanecké sněmovny ČR

Peter Pellegrini (Archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Šlo o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Jana Lipavského z Pirátů k témuž.

Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. Agentura ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

Rok 2023 přinesl skoro dvojnásobek kybernetických útoků. Nejčastěji je vedli proruští aktivisté

Číst článek

„Vzhledem k tomu, že bezpečnostní informační služba figurovala v obou fakeových zprávách, tak se BIS o jejich původce zajímá. Ale podrobnosti vám v tuto chvíli sdělit nemohu,“ řekl Radiožurnálu mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Agentura ČTK funguje od 28. října 1918. Veřejnoprávní agentura, jež nese od rozpadu československého státu v roce 1993 jméno Česká tisková kancelář, v současnosti vydává každý den stovky zpráv, fotografií, grafů, zvukových záznamů nebo videí.

Stejné jako u Českého rozhlasu a České televize kontroluje i činnost ČTK rada volená Poslaneckou sněmovnou, na rozdíl od rozhlasu a televize ale agentura nemá zaručený příjem z koncesionářských poplatků a od roku 1996 ani nepobírá žádné státní dotace. Na svou činnost si proto agentura vydělává prodejem zpravodajství. ČTK v roce 2021 dokonce koupila fotobanku Profimedia.

Jan Duchoslav, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme