Česko aféry s potravinami zbytečně 'politizuje', tvrdí Poláci

České úřady by měly zakázat dovoz potravin z Polska, dokud v této zemi nezavedou důkladnější kontrolu, vyzývá prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. Podle ministra zemědělství ale razantní krok vůči polským vývozcům není na pořadu dne, měly by stačit posílené kontroly a sankce. Z Polska se přesto ozývají hlasy, že Česko aféry se závadnými potravinami zbytečně politizuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákup, pokladna, prodejna, supermarket | Foto: Eva Odstrčilová

Polské úřady případy, které vyvolaly takovou pozornost na českém trhu, berou velmi vážně.

„Úřady samozřejmě všechny negativní případy mrzí, ale neustále připomínají, že jde o ojedinělé kauzy a není možné uplatňovat na polské výrobky jakýsi princip kolektivní viny, a vyhlašovat dokonce plošný zákaz na dovoz polského zboží,“ informuje zahraniční zpravodaj v Polsku Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji Polska k aféře se závadnými potravinami informoval zahraniční zpravodaj Petr Vavrouška

Polská strana považuje dění okolo potravin za absurdní. Tvrdí, že polské výrobky jsou kvalitní a pod přísnou kontrolou, ale občas se bohužel najde nepoctivý výrobce.

Polským zástupcům ministerstva zemědělství vadí, že česká strana všechny tyto větší či menší skandály zbytečně politizuje a vnáší do nich, jak říkají, atmosféru konkurenčního boje.

O situaci se zajímají i polští spotřebitelé. Všechny kauzy známé českým zákazníkům podrobně sledují, protože jak výrobky obsahující posypovou sůl, tak aktuálně jed na krysy se dostaly se i na polský trh. Polské spotřebitele uklidňují zprávy, že potraviny nebyly zdraví nebezpečné.

Některá polská média si občas nechají udělat vlastní testy a analýzy, pokud chtějí prověřit informace státních úřadů. Ale Poláci vlastním výrobkům důvěřují, v nabídce obchodů jsou převážně tuzemské značky. Velmi kvalitní jsou zejména výrobky od menších farmářů a soukromých firem, problém je v těch, které se vozí do Česka.

Oficiálně ale Polsko zatím na české výzvy reagovat nebude, musí totiž hasit požáry na více frontách. Uklidňuje nejen české spotřebitele, ale i slovenské. Polský ministr zemědělství dnes oznámil, že se co nejdříve setká se svým slovenským protějškem.

Mluvčí polské hygieny uvedl, že pokud nezazní nějaká výrazná výzva či "výhrůžka" z české strany, nebudou celou situaci nijak komentovat.

Vývoj dovozu potravin a živých hospodářských zvířat z Polska do ČR | Foto: ČTK

Petr Vavrouška, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme