Do Česka dorazila první dodávka vakcíny proti koronaviru. Očkování začne hned v neděli

Pražská nemocnice v Motole v sobotu ráno převzala prvních 9750 dávek vakcín proti novému typu koronaviru od firem Pfizer a BioNTech. S očkováním prvních lidí by se mělo začít v neděli 27. prosince. Vůz s vakcínou podle informací České televize překročil hranice dvě hodiny po půlnoci, její přepravu ze své továrny v belgickém Puursu zajistil výrobce a v Česku ji doprovázela vojenská policie.

Praha (Aktualizováno: 10:42 26. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přepravu vakcíny do Česka bude zajišťovat přímo firma Pfizer, která ji poveze ze své továrny v belgickém Puursu | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

„Po sedmé hodině dorazila vakcína k nám do Fakultní nemocnice v Motole. Momentálně už je v nemocniční lékárně a zítra od 8.00 budeme očkovat první zdravotníky, kteří pracují v první linii,“ potvrdila Radiožurnálu mluvčí nemocnice Jana Merxbauerová.

Začneme hned jak to bude možné, řekl Babiš. Sám se nechá naočkovat proti covidu během prvního dne

Číst článek

Z přechodu v Rozvadově zamířila kolona podle České televize na ruzyňské letiště a poté do Motola, kde převzal vakcínu ředitel nemocnice Miloslav Ludvík a jeho tým. Při přepravě bylo nutné dodržet předepsanou teplotu minus 70 stupňů Celsia.

Dávky se budou distribuovat do dalších tří pražských a dvou brněnských nemocnic - do Fakultní nemocnice Brno dorazilo téměř 5000 dávek již během sobotního dopoledne. potvrdil ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba. Kolem 2000 dávek z celkové dodávky dostane i Fakultní nemocnice u svaté Anny.

Jako první by se měli očkovat zdravotníci a senioři, kteří jsou hospitalizováni nebo žijí v ústavní péči. Mezi prvními mají dostat vakcínu i premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Od února bude spuštěn centrální rezervační systém, který umožní objednat se na očkování široké veřejnosti.

Ředitel Ludvík řekl České televizi, že vakcíny se budou z Motola do dalších tří pražských nemocnic rozvážet k večeru. Očkovat se v nich začne rovněž v neděli. V Motole podle Ludvíka zůstane 1975 dávek, které nemocnice plánuje podat vybraným zaměstnancům a pacientům léčebny dlouhodobě nemocných. Polovina z 9750 dávek určená pro Moravu se již přepravuje do Fakultní nemocnice Brno, kam by měla dorazit dopoledne.

ANKETA: Většina ministrů se nechá očkovat proti koronaviru. Váhá Babiš, Brabec i prezident Zeman

Číst článek

Ředitel motolské nemocnice uvedl, že další dodávku očekává 29. nebo 30. prosince a poté od 7. ledna vždy po týdnu.

Očkovací sérum firem Pfizer a BioNTech je první a zatím jediné, které zatím Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zaregistrovala pro použití v EU. Další vakcíny nyní posuzuje.

Další dodávka o velikosti asi 20 000 dávek se čeká před koncem roku a zamíří do nemocnic ve všech krajích. Pak budou dodávky od 7. ledna pokračovat v týdenních intervalech. Celkem má Česko zajištěno téměř 12 milionů dávek vakcíny pro skoro sedm milionů osob, ale jsou mezi nimi i objednávky vakcín, které dosud nebyly schváleny pro použití.

Průběh očkování

Očkovat se bude ve dvou dávkách, obvykle do svalu v horní části paže, a to s odstupem minimálně 21 dní. V hlavním městě se jako první do vakcinace kromě Motola zapojí Všeobecná fakultní nemocnice, Ústřední vojenská nemocnice a Nemocnice na Bulovce, v Brně pak Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u svaté Anny. Každá zvládne naočkovat stovky lidí denně.

S dalšími vakcínami, které nebudou vyžadovat skladování v hlubokém mrazu, se podle Blatného do očkování zapojí i praktičtí lékaři, vyjíždět mají také mobilní týmy. V plánu je využít rovněž polní nemocnice, které byly na podzim postaveny v Praze a Brně.

Výsledek ankety serveru iROZHLAS.cz: dvě třetiny hlasujících by se nechaly očkovat proti covidu-19

Číst článek

Vakcína firem Pfizer a BioNTech účinkuje tak, že organismus připraví, aby byl sám schopen bránit se proti covidu. Obsahuje molekulu označovanou jako mRNA s instrukcemi k vytvoření proteinu, který se nachází na povrchu viru SARS-CoV-2 a který pomáhá viru vstupovat do buněk. Po aplikaci vakcíny část buněk začne dočasně vytvářet tento protein, který potom imunitní systém rozpozná jako cizorodý, vytvoří proti němu protilátky a aktivuje bílé krvinky pro obranu organismu. Jestliže se očkovaný později setká s virem SARS-CoV-2, jeho imunitní systém virus pozná a organismus bude připraven se proti němu bránit.

Podle průzkumu agentury STEM, který si nechalo zpracovat ministerstvo zdravotnictví, odmítá vakcinaci proti koronaviru 45 procent lidí, dvě pětiny lidí se chtějí nechat očkovat a asi 16 procent váhá. Mezi zastánci očkování jsou nejčastěji lidé starší 60 let, obyvatelé velkých měst a také častěji muži než ženy. Obecně ale 52 procent respondentů podporuje plošné očkování.

Postup vlády při přípravě očkování kritizují opoziční politici, vláda podle nich přípravu tak masivní a logisticky náročné akce podcenila. Kritiky se dočkalo také oznámení premiéra Babiše, že na očkování bude jako koordinátor dohlížet on sám. Podle Blatného je stát na vakcinaci připraven.

Vendula Vrbová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme