Česko navýší nouzové zásoby, ve skladech bude více čočky i rýže

Česko se letos chystá navýšit nouzové zásoby. Ty slouží pro případy krizových scénářů, jako jsou například povodně, výpadky dodávek ropy nebo proudu. Ve skladech by měly přibýt další potraviny, třeba mražené maso, konzervy nebo čočka. Kromě jídla stát má i techniku na zásobování a úpravu pitné vody.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cisterny s pitnou vodou ve skladu nouzových zásob ve středočeské obci Čachovice

Cisterny s pitnou vodou ve skladu nouzových zásob ve středočeské obci Čachovice | Foto: Zuzana Švejdová | Zdroj: Český rozhlas

„V tuto chvíli máme ve skladech základní potraviny, bez kterých se prakticky neobejdeme. Například obilí, mražené maso, máslo, mléčné výrobky nebo cukr či sůl. Je to poměrně široká paleta položek,“ vyjmenovává některé potraviny ve skladech předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Kvalita potravin musí podle něj odpovídat předepsaným normám. Každý ochraňovatel zásob má tak zároveň i povinnost udržovat zásoby čerstvé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko má pro případ krizového scénáře připraven dostatek důležitých potravin. Podrobnosti přiblížil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr

„Vlastně po částech se tyto zásoby ve skladech průběžně obměňují. V minulosti byly smlouvy s našimi partnery uzavírány na dobu neurčitou a já mám koncept na uzavírání smluv na dobu určitou, na tři roky,“ upozorňuje.

Správa státních hmotných rezerv podle Švagra debatuje s ministerstvem zemědělství o rozšíření položek v oblasti potravin. „A také přicházíme například s myšlenkou, že bychom místo mraženého masa, které opravdu potřebuje průběžně obměňovat, pořídili živé stádo. Touto cestou se vydali třeba ve Slovinsku,“ uzavírá Švagr.

Sklady s nouzovými zásobami potravin jsou rozmístěné po celé republice a zásoby by měly vystačit na tři dny fungování Česka. Správa státních hmotných rezerv chce ale zásoby potravin navýšit.

Sklady státních hmotných rezerv České republiky jsou zřízeny zákonem o opatřeních pro krizové stavy. Sklady obsahují rezervy hmotné i mobilizační, pohotovostní zásoby i zásoby pro humanitární pomoc. Patří sem především ropa a ropné produkty, základní potraviny a základní průmyslové výrobky. O chod skladů se stará Správa hmotných státních rezerv České republiky.

„Budeme vypisovat zakázky na dodávky tisíc tun mraženého masa, 180 tun masových konzerv. Chceme vysoutěžit luštěniny, dodávku sušeného mléka, čočky, rýže, salámů,“ vyjmenovává mluvčí Správy Jakub Linka.

Dodává, že nouzové zásoby potravin slouží třeba i zemědělcům v případě neúrody. „Pšenici jsme v roce 2013 půjčili zemědělcům jako krmnou pšenici, protože v té době byla neúroda. Když pak zemědělci po dalším roce sami sklidili, tak nám stejný objem vrátili,“ popisuje mluvčí Správy státních hmotných rezerv Jakub Linka.

Česko je připravené na všechny krizové scénáře, jako je například plošný výpadek proudu, extrémní sucho či povodně, kdy dochází i ke kontaminaci pitné vody. Kromě potravin má zásoby ropy nebo benzinu i techniku na úpravu pitné vody.

Vodní úpravny

Za vysokou zdí oplocenou ostnatým drátem stojí areál s téměř stovkou cisteren a kontejnerů na pitnou vodu. Slouží hlavně při povodních nebo taky v případě extrémního sucha.

„Vstupujeme do haly, kde jsou uskladněné takzvané suchovody. Jsou to trubky sloužící k dopravě pitné vody. Ty trubky se dají pospojovat, a když bychom pospojovali všechny, tak nám vznikne had, který bude dlouhý 33 kilometrů,“ popisuje vedoucí skladu v Čachovicích Lukáš Sluka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko letos navýší nouzové zásoby potravin. Ve skladech přibyde třeba mražené maso nebo čočka. Podrobnosti zjišťovala Zuzana Švejdová

Při povodních je zdroj pitné vody často kontaminovaný. Proto nastupují vodní úpravny. Za necelou hodinu umí přefiltrovat 5000 litrů vody.

„Z vlastní zkušenosti můžu říct, že úpravna pitné vody dokáže upravit vodu i poměrně znečištěnou. V podstatě z jakéhokoliv vodního zdroje - z řeky, rybníka, vodní nádrže, studny nebo vrtu,“ vysvětluje Sluka.

Naposledy se cisterny a úpravny vody využily při povodních v roce 2013. Technika ale pomáhá i v zahraničí. Loni Česko zapůjčilo čerpadla do Srbska, kde se také potýkali s velkou vodou.

Sklady jsou vybavené i elektrocentrálou, například kvůli plošnému výpadku proudu. Nejsilnější elektrocentrála, která se ve skladě nachází, může zásobovat elektrickou energií školu, úřad, nemocnici nebo středně velkou firmu.

Hlavní strategickou surovinou je ale ropa. Její zásoby by Česku měly vydržet na 95 dní.

Cisterny s pitnou vodou ve skladu nouzových zásob ve středočeské obci Čachovice | Foto: Zuzana Švejdová

Anna Jadrná, Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme