Česko pohřešuje v Asii 11 občanů

Počet Čechů ztracených po nedávné katastrofě v jihovýchodní Asii klesl. Teď se pohřešuje oproti úterý o jednoho člověka méně - tedy jedenáct. Podařilo se ověřit, že jeden člověk hledaný v Thajsku je naživu. Stále přetrvávají velké obavy, že řádění živlů nepřežilo sedm Čechů. Po více než dvou týdnech od zemětřesení tak zůstává potvrzena jen jedna mrtvá žena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na zdevastované město Banda Aceh | Zdroj: ČTK

Na konta českých humanitárních organizací dorazilo k dnešnímu dni zhruba 215 milionů korun. Pocit sounáležitosti u občanů Česka tak neodezněl ani více než dva týdny po přírodní katastrofě a na konta humanitárních organizací stále přicházejí peníze.

Česká pobočka UNICEF získala zatím na humanitární projekty zhruba 14 milionů korun, Český červený kříž 5,5 milionu. Na účtu nadace Člověk v tísni je 80 milionů. Stejnou částku se už podařilo shromáždit i humanitární organizaci ADRA.

ADRA věnuje 85 procent získaných peněz na budoucnost postižených oblastí, na obnovu života komunit, a to pokud možno za aktivní účasti místního obyvatelstva. Dnes představila první čtyři projekty na pomoc postiženým zemím - jedním z nich je nákup lodí pro rybáře z thajské provincie Pchúket a také pro přepravu dětí do školy mezi ostrovy.

"Druhý projekt se týká výstavby mateřské školky - ten projekt považujeme také za dobrý k tomu, aby okamžitě začal. Je to také spojeno se sirotky, kterých je tam hodně. A tady navazujeme na třetí projekt - my chceme pomoci místní Adře, aby se mohla rozšířit do mnohem většího záběru, protože nám se jedná o sirotky, kteří tam teď jsou noví. V dalším projektu se jedná o vodu, to je zase spojeno s těmi ostrovy, aby tam byly opraveny studny - a v tom momentu ti lidé tam mohou zase dále žít," popsal záměry nadace ADRA předseda její správní rady Vítězslav Vurst.

Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme