Šéf státních hmotných rezerv: Stát schraňuje zásoby jídla na 1,3 dne, rozdělovaly by se v nouzi
Státní rezervy nesplňují požadovanou zásobu jídla na tři dny, mají ho na 1,3 dne. Informoval o tom předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Potraviny, kterými stát disponuje, by se mohly k potřebným přerozdělit, pokud by vláda vyhlásila stav nouze. Mohla by například podle zákona nařídit přednostní zásobování dětských, zdravotnických nebo sociálních zařízení, hejtmani by pak koordinovali nouzové zásobování potravinami.
Plán navyšování zásob se podle Švagra dlouhodobě nedaří plnit, stát správě nepřerozděluje dostatečně vysoké zdroje. V současnosti již hlásí někteří obchodníci z důvodu sílícího zájmu spotřebitelů nedostatek trvanlivého zboží. Lidé se kvůli obavám z nového typu koronaviru předzásobují pro případ nedostatku nebo zavedení přídělového systému.
Nebudeme testovat každého, kdo se vrátí z Itálie, řekl Vojtěch po jednání epidemiologické komise
Číst článek
„V českých rezervách máme například mražené maso, masové konzervy, obilí, máslo, sýry, sušené mléko, cukr nebo sůl. V této oblasti je ČR na rozdíl od ropy soběstačná. Máme tady spoustu supermarketů, zemědělských družstev a výrobců potravin. Takže české rezervy by v případě potřeby pokryly ten první nápor, než by se zase obnovilo zásobování,“ řekl Švagr.
Zásoby u externích dodavatelů
Většina potravin je podle něj skladovaná u externích dodavatelů. „Například sušené mléko nesmí být starší než deset měsíců nebo tavené sýry se musí vyměnit za čerstvé nejdéle do 60 dnů,“ dodal.
Přesné údaje nouzových zásob stát nezveřejňuje. V současné době jsou vypsané zakázky na nákup 1028 tun sýrů, 600 tun sušeného mléka, 20 tun zahuštěného mléka, 250 tun čočky a 80 tun těstovin. Dále se pak připravuje tendr na nákup sto tun paštiky a 120 tun masových konzerv. „Jde o potraviny za zhruba 104 miliony korun,“ dodal předseda.
Na letošní rok nemá správa peníze na zvyšování zásob, tyto tendry byly vypsané loni nebo se opakují, protože se do nich žádný dodavatel nepřihlásil.
Prymula: Panika není namístě
V Číně se začal nový typ koronaviru šířit začátkem loňského prosince, do Evropy se nemoc dostala o necelé dva měsíce později. První tři případy ohlásili lékaři 24. ledna ve Francii, následovaly Německo a Finsko.
Epidemiolog Prymula: Karanténa je jediné opatření, které v tuto chvíli můžeme proti koronaviru aplikovat
Číst článek
V Evropě je nyní 14 mrtvých, z toho 12 v Itálii, kde se v pátek 21. února vyskytl první případ úmrtí Evropana na nemoc COVID-19, a dva ve Francii. Itálie je s více než 500 nakaženými třetí zemí po pevninské Číně a Jižní Koreji. Nakažených je celosvětově přes 82 000.
V ČR se žádný případ dosud nevyskytl, podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly je pravděpodobné, že se nákaza v Česku objeví. Panika ale podle něj není namístě. Důvod podle něj není ani nakupovat potraviny. „Nepředpokládá se žádná izolace většího rozsahu, ale i kdyby došlo k izolaci jednoho či dvou měst, tak máme systém krizového zásobování potravinami, které by rozváželi hasiči,“ řekl ve čtvrtek Prymula.
Online reportáž
NAKAŽENÍ V OLOMOUCKÉM KRAJI. V Olomouckém kraji jsou podle hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO) tři případy nákazy koronaviru. Hejtman to dnes večer řekl České televizi. Prvním případem v kraji byl dnes Japonec, který žije v Olomouci, leží na infekčním oddělení prostějovské nemocnice. Další dva nakažení jsou manželský pár z Litovle.
NAKAŽENÉ DÍTĚ NA PRAZE 6. Koronavirem se nakazilo také dítě docházející na ZŠ Norbertov v městské části Praha 6. Na svém facebooku o tom informovala radní pro školství Marie Kubíková.
Foto: Reprofoto iROZHLAS.czNÁKAZA OD NĚMCŮ. Hygienici se snaží zjistit zdroj nákazy v případě pražského řidiče Uberu, podle českých úřadů jde totiž o zlomový případ. Zatím se totiž neví, jak se koronavirem nakazil. Podle ředitelky pražské hygieny Zdeňky Jágrové mohl muž nemoc chytit od Němců, kterým pronajímal přes Airbnb byt. „On sám je uváděl jako možný zdroj, že měli obtíže, kašlali a měli teplotu. Takže se to nabízí,“řekla pro iROZHLAS.cz šéfka pražské hygieny Zdenka Jágrová.
RUŠENÍ MÍTINKŮ V USA. Uchazeči o prezidentskou nominaci demokratů Bernie Sanders a Joe Biden zrušili kvůli koronaviru mítinky v Ohiu. Je to prvně, co infekce významně narušila kampaň.
ROZHOVOR SE STUDENTEM VŠE. Studentka VŠE nakažená koronavirem minulý týden na semináři přišla do kontaktu se 70 spolužáky, všichni jsou nyní v karanténě. „Vlastně ani nevíme, o kterou studentkou jde, jméno nám škola nesdělila,“ říká pro iROZHLAS.cz jeden z nich, student Jiří.
ZÁKAZ VSTUPU DO BOSNY A HERCEGOVINY. Bosna a Hercegovina dnes zakázala vstup do země osobám cestujícím ze států, které jsou nejvíce zasaženy novým koronavirem. Opatření začalo platit poté, co se v zemi potvrdily další tři nákazy a počet nemocných tím vzrostl na sedm.
NEDOSTATEK RESPIRÁTORŮ. Zástupci některých nemocnic upozornili na dnešním jednání na úřadu vlády ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, že nemají dostatek respirátorů. Ministr je ujistil, že do konce týdne jim stát zašle zásobu, která bude nemocnice na čas saturovat.
DATA O KARANTÉNĚ. Je zavedení povinné karantény účinným opatřením v boji proti koronaviru? Podle čerstvé zahraniční studie omezení kontaktu mezi lidmi může ovlivnit další šíření nemoci. Podrobnější data si můžete přečíst v tomto článku.
FINANČNÍ BOJ PROTI VIRU. Evropská unie brzy uvolní 7,5 miliardy eur na investice na pomoc v boji s koronavirem. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové má v reakci na epidemii vzniknout nový investiční fond.
POMOC STUDENTŮ. Stát chce vyzvat studenty 5. a 6. ročníků lékařských fakult, aby pomohli v nemocnicích, kterým můžou chybět sestry kvůli uzavření škol, řekl premiér Babiš pro Českou televizi.
OPATŘENÍ V PRAZE. V Praze nepojedou vzhledem k uzavření škol kvůli ohrožení koronavirem školní autobusy a omezí se provoz linky 119 na letiště. Na rozdíl od škol zůstanou otevřeny domy pro děti a mládež. Bezpečnostní rada zároveň doporučila nezavírat městskou galerii, muzeum, planetárium či pobočky Městských knihoven, uzavřena bude pouze Ústřední knihovna.
VÝTKA PRO NEJEDLÉHO. Prezident Miloš Zeman počítá s tím, že po návratu ze summitu v Číně by strávil karanténu v Lánech. Svému poradci Nejedlému chce vytknout porušení karantény. Řekl to v rozhovoru pro TV Nova.
VYJÁDŘENÍ PREMIÉRA.
„Přijali jsme jedny z nejtvrdších opatření v Evropě, ale je to důležité. Musíme zastavit ten vir, to je základ. Samozřejmě dopady na ekonomiku budou, chceme podpořit především malé a střední podniky, které mají problémy. S ekonomickými důsledky počítáme, celkový dopad na Evropu bude velký,“ řekl premiér Andrej Babiš České televizi.
NOVÁ ČÍSLA. Počet nakažených koronavirem v Česku se zvýšil o další tři na 61. Za dnešek je 21 nových případů, řekl v ČT ministr Adam Vojtěch. Očekává další nárůst.
SLOVINSKO UZAVŘE HRANICE. Slovinsko uzavře svou hranici s Itálií. Na twitteru to oznámil slovinský premiér Marjan Šarec. Kdy začne nařízení platit, podle Reuters není jasné.
Česká filharmonie ruší program.
Foto: Michaela Danelová, iROZHLAS.czČEŠTÍ PACIENTI MIMO OHROŽENÍ ŽIVOTA. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) všichni lidé, kteří jsou v Česku hospitalizováni kvůli koronaviru, mají mírný průběh nákazy a nikdo z nich není v ohrožení života.
PŘIBÝVÁ MRTVÝCH V ITÁLII. V Itálii zemřelo už 631 lidí nakažených koronavirem, za 24 hodin se počet zvýšil o 168 mrtvých. Počet infikovaných vzrostl na 10 149, oznámily úřady.
STUDENTKA VŠE. Jedna z pacientek s koronavirem je studentkou Vysoké školy ekonomické v Praze. VŠE to uvedla na webu, od pondělí je uzavřená a v kontaktu s hygieniky.
58 NAKAŽENÝCH. V Česku je 58 případů nákazy novým koronavirem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to řekl ve vysílání Radiožurnálu.