Českým lázním se nelíbí, že mají od pojišťoven dostat méně peněz

Zástupci tuzemských lázní protestují proti výraznému krácení peněz, které dostávají od zdravotních pojišťoven. Návrh ministra zdravotnictví přitom počítá se tím, že by se částka mohla snížit až o polovinu. V Luhačovicích se o tom radili představitelé Svazu léčebných lázní. Jeho prezident, Eduard Bláha, dnes ovšem naznačil, že by o jednu a půl miliardy korun lázeňská zařízení přijít nemusela. Naznačují to údajně mírnější varianty řešení, o kterých budou zástupci lázní jednat s Leošem Hegerem příští týden.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Císařské lázně, Karlovy Vary

Císařské lázně, Karlovy Vary | Foto: Radim Jehlík

„Pro nás jako pro lázeňská místa, kdyby došlo ke krácení na polovinu, tak by to mohlo znamenat opravdu velmi zásadní zásah do ekonomiky některých zejména menších lázeňských míst v hraničních regionech,“ říká předseda Sdružení lázeňských míst v Česku Jiří Houdek.

Právě menší lázně jsou podle něj na pojištěnecké klientele závislé a snížení poskytované částky by je přímo ohrozilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Sdružení lázeňských míst v Česku Jiří Houdek se obává snižování příspěvků od pojišťoven, které plánuje ministerstvo zdravotnictví

Odborníci z ministerstva zdravotnictví ovšem tvrdí, že na některá onemocnění nemají lázeňské procedury vliv. Podařilo se to prý dokázat například u těžké formy akné nebo u psychosomatických obtíží.

„Uvědomíte-li si, že lázeňská léčba a vůbec lázeňství jako takové je starší než medicína, a lázeňství opravdu využívá přírodní léčivé zdroje a velmi citlivé léčebné postupy, tak jsem přesvědčen, že odborné názory se často mění i ve prospěch různých farmaceutických metod, které nejsou tak příjemné,“ myslí si Houdek.

Dodává, že na lázeňskou péči jsou dlouhodobě vyvíjeny různé tlaky, které mohou být způsobeny konkurenčním bojem s jinými zdravotnickými metodami.

Klienti ze zahraničí

Je potřeba dát lázeňskou péči do evropského kontextu, říká Houdek, protože zahraniční zdravotní pojišťovny budou své klienty posílat do těch evropských zemích, kde bude stát garantovat léčbu formou indikačních seznamů.

„Určitě by nás mohli zachránit zahraniční pacienti, protože české lázeňství si zatím zachovalo právě léčebné lázeňství jako takové na velice vysoké úrovni oproti jiným zemím Evropy, a dnes se stávají české lázně opravdu velmi vyhledávané a pro zahraniční pojišťovny jsme pořád ještě levnějším partnerem než třeba lázeňská zařízení v jejich zemích,“ vysvětluje Houdek.

Podle něj tedy není vyloučené, že by mohlo dojít k přílivu zahraničních klientů, pokud by se ale vyškrtly některé indikace, mohla by se konkurenceschopnost Česka vůči jiným evropským zemím snížit.

Zástupci českých lázní se už brzy setkají s ministrem zdravotnictví. Houdek by od něj požadoval, aby případné snížení finančních prostředků probíhalo postupně. Na lázeňství jsou totiž závislí další podnikatelé a zásadní omezení lékařské péče by je podle něj mohlo ohrozit.

Jaroslav Beránek, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme