Čeští diplomaté zůstanou v Severní Koreji, rozhodl krizový štáb

České velvyslanectví v Severní Koreji nebude evakuováno. Rozhodl o tom krizový štáb ministerstva zahraničí. Diplomaté tedy zůstanou na místě i přes varování Pchjongjangu, že jim nebude moci po 10. dubnu zajistit bezpečí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu | Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

„Jsme přesvědčeni, že náš zastupitelský úřad je schopen vykonávat svoji činnost i nadále, a není z našeho pohledu nezbytné, aby se v tuto chvíli evakuovali,“ řekl tiskový mluvčí ministerstva zahraničí Karel Šrol.

Severní Korea vyzvala zahraniční diplomaty k opuštění země v pátek 5. dubna. Žádná země severokorejskou výzvu k evakuaci bezprostředně neuposlechla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhodnutí krizového štábu ministerstva zahraničí hodnotil komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Podle komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka může být hlavním cílem Severokorejců upoutávat pozornost a dalšími hrozbami dosáhnout výhod, které země měla v minulých letech právě díky taktice vydírání a ústupků.

Severní Korea se možná připravuje k další jaderné zkoušce. S odvoláním na vládní zdroje o tom píše jihokorejský tisk. Byl by to další krok ke zvýšení napětí na Korejském poloostrově, které v posledních dnech prudce roste.

Severní Korea se zřejmě připravuje na čtvrtý test jaderné zbraně

Číst článek

„Když to posoudíme v tom kontextu, že žádná země se nestáhla ze Severní Koreje diplomaticky, je to správné rozhodnutí,“ říká o rozhodnutí krizového štábu komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák a připouští, že pokud jde o KLDR musí všechna rozhodnutí počítat s momentem nejistoty až nepříjemného překvapení.

Tea Turk, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme