ČSSD doporučila svým poslancům a senátorům odmítnout reformy

ČSSD znovu ostře odmítla vládní reformu veřejných financí. Ústřední výkonný výbor strany, její nejvyšší orgán mezi sjezdy, vyzval všechny sociálně-demokratické poslance a senátory, aby hlasovali proti navrhovaným opatřením. ČSSD chce zároveň napadnout reformu u Ústavního soudu, protože vláda zapracovala do jednoho návrhu téměř pět desítek navzájem nesouvisejících zákonů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: Marián Vojtek

Poslanci a senátoři sociální demokracie dostali jasné doporučení - ve sněmovně hlasovat proti vládní reformě veřejných financí. Vyzval je k tomu stranický Ústřední výkonný výbor. Předseda ČSSD Jiří Paroubek trvá na tom, že navrhovaná opatření jsou nespravedlivá a nepromyšlená.

Reforma podle Paroubka poškodí republiku a většinu našich občanů: "Máme problém s rovnou daní, protože to je zásah do daňové solidarity, do solidarity bohatých s chudými, na tom je postavená západoevropská společnost. My máme problém s navýšením DPH o 4 procenta z pěti procent, protože to znamená zásah do cen základních druhů zboží a služeb - typu: potraviny, léky,vodné, stočné, byty, bydlení," uvedl šéf ČSSD.

Hlavním argumentem kabinetu Mirka Topolánka pro reformu je stabilizace veřejných rozpočtů. Kdyby se změny nepodařilo prosadit, příští rok bude podle vlády schodek státní pokladny 160 až 180 miliard korun. Koalice označuje za hlavního viníka propadu předchozí sociálnědemokratické vlády.

Zda se vládě premiéra Mirka Topolánka podaří změny prosadit, hlavně v Poslanecké sněmovně, není jisté. Kritické hlasy se ozývají i s koaličních stran. Například některým lidovcům vadí zdražování zdravotní péče. Reformu kritizuje i exministr financí Vlastimil Tlustý z ODS.

Na oběd s americkým prezidentem zván Paroubek i Zeman

Pozvání na slavnostní oběd s americkým prezidentem Georgem Bushem, který bude příští úterý jednat v Praze s českými politiky, dostal i expremiér Miloš Zeman. Potvrdil to agentuře ČTK. Kromě něj, nejvyšších ústavních činitelů i bývalého prezidenta Václava Havla poobědvá s Bushem také šéf ČSSD Jiří Paroubek.

V posledních měsících si přitom se Zemanem několikrát ostře vyměnili názory: "Já to beru na vědomí, určitě to bude oživění. Pan Miloš Zeman je velkou osobností českého politického života, tak pro mě to není žádné překvapení. K Miloši Zemanovi necítím žádné osobní nepřátelství, naopak."

Zeman zdůvodnil svůj odchod z ČSSD tím, že Paroubek prý inicioval trestní oznámení, které na něj bylo podáno. Paroubek bude mít možnost osobně se setkat s Bushem asi na 20 minut. Řekl, že mu zopakuje odmítavé stanovisko ČSSD k planům na vybudování americké radarové základny v Česku.

Postoj sociální demokracie by se mohl podle Paroubka změnit, kdyby se protiraketový systém Spojených států stal součástí obrany NATO. I pak by ale nejsilnější opoziční strana trvala na tom, aby o umístění základny na našem území rozhodli občané v referendu.

Milan Kopp, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme