Další akcí proti Temelínu je mše na hranicích

Polní mší, jejímž dějištěm bude dnes odpoledne hraniční přechod Neunagelberg (na české straně Halámky), chtějí Rakušané vyjádřit nesouhlas se spuštěním reaktoru prvního bloku jaderné elektrárny Temelín. Podle organizátorů tato akce nenaruší provoz na hraničním přechodu; v duchu dialogu českých a rakouských sousedů by měla přispět ke konstruktivnímu jednání rakouského spolkového kancléře Wolfganga Schüssela a českého premiéra Miloše Zemana, kteří se sejdou 31. října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouští odpůrci Temelína opakovaně blokovali rakousko-české hraniční přechody. Zatím poslední, několikadenní akci tohoto druhu ukončili 15. října večer. Protijaderné iniciativy pak ve svém prohlášení uvedly, že protesty na hranicích přerušují, aby vytvořily prostor pro jednání rakouské a české vlády a Evropské unie.

Protitemelínský odpor Rakušanů se na rakousko-české hranice poprvé přenesl 2. září, kdy aktivisté na pět hodin traktory zablokovali hraniční přechody Wullowitz-Dolní Dvořiště, Weigetschlag-Studánky a Guglwald-Přední Výtoň. Další blokády hranic pokračovaly o zbývajících zářijových víkendech. Zatím nejdelší uzavření hranic pak následovalo od 10. do 15. října, zřejmě jako reakce na zahájené spouštění reaktoru prvního bloku jadrné elektrárny Temelín.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme